TRENČIANSKE TEPLICE - Zástupcovia mesta Trenčianske Teplice sa pre kúpu luxusného autobusu za vyše štyri milióny ocitli v nezávideniahodnej situácii. Slovenský peňažný ústav, ktorý obchod kryje, už nemeckej strane dodávku zaplatil, no autobus sa musel do Nemecka vrátiť. Nespĺňal totiž technické kritériá potrebné na udelenie osvedčenia technickej kontroly. A tak trojmesačná lehota, ktorá je stanovená na pobyt vozidla s cudzou poznávacou značkou na Slovensku, uplynula.
Exprimátor Teplíc Juraj Trokan preto, ešte pred nedávnym vzdaním sa funkcie, napísal nemeckému dodávateľovi autobusu protestný list. „V súvislosti s dodávkou autobusu Ford Bambino sme zistili, že vozidlo nezodpovedá požiadavkám objednávky a vykazuje veľa nedostatkov, čo sa veľmi podobá zámernému podvodu," píše sa v liste.
Zástupcovia nemeckej dodávateľskej firmy v piatok na list odpovedali. Ako informoval viceprimátor a štatutár Trenčianskych Teplíc Štefan Bartek, firma svoje pochybenie uznáva a je ochotná na seba prevziať záväzky súvisiace s prieťahmi. Podľa Barteka by malo ísť minimálne o zaplatenie prvej splátky za autobus, ktorá predstavuje zhruba 3400 eur.
Jozef Straka, konateľ mestskej spoločnosti Technokom, ktorá by mala autobus vlastniť, však dúfa, že dodávateľská firma uhradí aj náklady spojené s ušlým ziskom. Vyčísliť ho však nebude jednoduché. Spoločnosť chcela autobus využívať na komerčné služby pre turistov.
Časť mestských poslancov je však presvedčená, že autobus je pre Teplice priveľký luxus a chcú otvoriť otázku stornovania obchodu. Podľa predsedu finančnej komisie Karola Glamoša by to pre Teplice bolo zrejme najlepšie riešenie.
„Nemá šancu si na seba zarobiť. Prevádzkové náklady na kilometer sú asi 40 korún, kúpele i okolité obce majú podstatne hospodárnejšie vozidlá," hovorí ďalší kritik kúpy Pavol Hollý, bývalý konateľ Technokomu, ktorého odvolal ešte Trokan. „Teplice potrebovali oveľa viac vozidlo na odvoz smetí," dodáva Hollý. Pridáva sa k nemu aj poslanec Peter Strieška. Ten tvrdí, že podobný autobus ako ten, za ktorý zaplatí mesto takmer 4,3 milióna, sa dal v Čechách kúpiť o polovicu lacnejšie. O kauzu sa zaujímajú aj pracovníci Colného úradu v Trenčíne, ktorí prípad v súvislosti s podozrením z porušenia colných predpisov v súčasnosti vyšetrujú.