Internet v budúcnosti zásadne zmení tvár telekomunikačného biznisu, tvrdia odborníci na informačné technológie.
FOTO - TASR/AP
ŠTOKHOLM - Ak dokážete s niekým hovoriť cez internet, na čo vám je vlastne pevná telefónna linka? Oblasť pevných liniek, ktorej už spôsobujú vrásky mobilné telefóny, sa onedlho dostane pod silný tlak pre lacné alebo úplne bezplatné hovory cez globálnu počítačovú sieť. To môže prinútiť telekomunikačné spoločnosti prehodnotiť svoje obchodné stratégie, predpovedajú experti na oblasť informačných technológií.
„Neverím tomu, že v budúcnosti si niekto bude môcť dovoliť pýtať peniaze za telefonické hovory," tvrdí internetový odborník Niklas Zennstrom, ktorý so svojou londýnskou firmou Skype ponúka bezplatný softvér na bezplatné hovory medzi dvoma počítačmi pripojenými na internet. „Napokon vývoj dospeje k tomu, že ľudia budú telefonovať cez net," dodáva.
Telefonovať zadarmo vďaka produktom firmy Skype je však stále pomerne ťažkopádne. Potrebujete počítač, mikrofón a slúchadlá alebo reproduktory a volať môžete len na iné počítače pripojené na internet. Softvér Skype si však už od uvedenia prvej skúšobnej verzie v septembri 2003 stiahlo viac ako 6,5 milióna ľudí. Pravidelne ho vraj používa 2,4 milióna ľudí. Hovory sú úplne zadarmo, pretože Skype nemusí udržiavať žiadnu vlastnú sieť - používatelia tak platia len za svoje pripojenie na internet.
Zennstrom, ktorý je tiež jedným z tvorcov populárneho programu na výmenu hudby a videa KaZaa, tvrdí, že pevné telefóny budú postupne zatlačené do úzadia, rovnako ako fax ustúpil e-mailom.
Technológia je vyspelejšia
Technológia, ktorá umožňuje prenášať hlas cez internet, sa volá Voice over Internet Protocol, skrátene VoIP. Existuje už nejakých 10 rokov, ale len nedávno dospela do štádia, keď môže poskytnúť prijateľnú kvalitu hlasového prenosu. Jej rozšíreniu pomáhajú aj nové širokopásmové služby, ktoré umožňujú používateľovi zostať pripojení k sieti neobmedzený čas za fixný poplatok.
„Veríme, že VoIP predstavuje definitívny prechod ku komunikácii riadenej internetovým protokolom. To je veľmi dôležitý signál, ktorý naznačuje koniec telefónnych služieb, ako ich poznáme," povedal analytik UBS Uberto Ferrari. „Spôsob, akým fungujú telekomunikačné firmy, sa radikálne zmení," dodal.
Keďže posielanie hlasu cez internet funguje rovnako ako posielanie e-mailu, operátori už nebudú môcť účtovať za jednotlivé hovory, ale mali by sa zamerať na predaj prístupu k sieti, poznamenal Ferrari.
To by mohlo také firmy ako France Télécom alebo Deutsche Telekom motivovať, aby svoje internetové dcéry Wanadoo a T-Online opätovne integrovali do materských spoločností.
„Aby telekomunikačné spoločnosti prežili, musia ponúkať všetky možné služby: pevné linky, mobily, ako aj internet. Je to jediný spôsob, ktorý im zaručí výnosy bez ohľadu na to, akým spôsobom sa komunikácia medzi užívateľmi uskutočňuje," povedal jeden londýnsky bankár.
Lákadlo pre firmy
Americké spoločnosti Vonage a 8x8 ponúkajú neobmedzené telefonovanie v rámci USA a Kanady cez VoIP za mesačný poplatok v rozmedzí od 20 do 35 dolárov. Mesačný paušál si pýtajú, pretože na rozdiel napríklad od Skype dokážu prepojiť hovory na akékoľvek číslo v telefónnej sieti. Aj Skype spoplatní hovory z počítača na verejný telefón, či už pevný, alebo mobilný, keď túto možnosť v priebehu tohto polroka začne ponúkať, tvrdí Zennstrom.
Významné úspory, ktoré technológia ponúka, sú atraktívne pre firmy, ktoré majú prevádzky vo viacerých krajinách. Napríklad Volvo alebo farmaceutická firma AstraZeneca plánujú prejsť na telefonovanie cez internet, ktorý si platia.
Telekomunikační operátori tvrdia, že dosah internetového telefonovania je stále obmedzený hardvérom, ktorý si ľudia musia zadovážiť, a jeho cenou. Pripúšťajú však, že v budúcnosti sa to môže zmeniť.
„Momentálne ma to neznepokojuje, ale keď vymyslia spôsob, akým by ľudia mohli výrazne znížiť svoje telefónne účty, potom by sa to mohlo stať naozaj zaujímavé pre masový trh," hovorí Karl-Johan Nibell, šéf produktovej stratégie spoločnosti Tele2. „Potom sa začneme znepokojovať, čo znamená, že sa pokúsime prispôsobiť čomukoľvek, čo sa im bude dariť úspešne predávať," uzatvára. (reuters)