BRATISLAVA - Česko plánuje odkopírovať časť slovenských sociálnych reforiem. V Prahe sa po vzore Slovenska začína vážne uvažovať o tom, že nezamestnaní, ktorí budú sedieť doma, dostanú o polovicu nižšie dávky, ako keby pracovali pre obec, či aktívne si hľadali zamestnanie.
„Ľudia, ktorí sú bez práce viac ako rok, budú musieť byť osem hodín týždenne k dispozícii obci, v ktorej žijú, a tento čas odpracovať na verejných prácach. Tomu, kto odmietne, zníži sa životné minimum na polovicu," avizuje český minister práce Zdeněk Škromach. Pravica navrhuje dokonca 20 hodín verejných prác do týždňa.
Ten Čech, ktorý prácu odmietne, má dostať namiesto súčasného minima 4100 korún mesačne len polovicu. Navyše stratí šancu na ďalšie sociálne dávky. Prísnejšie pravidlá by v Česku mohli začať platiť už od polovice roka. Česká vláda si od týchto krokov sľubuje vyššiu motiváciu ľudí pracovať.
Slovensko zaviedlo podobné opatrenie pred vyše rokom. V nasledujúcich mesiacoch začali zástupy na slovenských úradoch práce rednúť. Evidovaná nezamestnanosť sa dostala do septembra 2003 pod 14 percent. Naopak, v Česku nezamestnanosť už niekoľko rokov rastie. Štatistiky v januári zaznamenali nielen najvyššiu nezamestnanosť v histórii Českej republiky (10,8 percenta), ale aj najrýchlejšie tempo, akým ľudí bez práce pribúdalo.
Česko sa pravicovými reformami inšpiruje Slovenskom. „Áno, o týchto opatreniach hovorili ministri Kaník a Škromach už viackrát na spoločných pracovných rokovaniach," povedal hovorca slovenského ministerstva práce Martin Danko.
Zavedenie nútených prác pre obec podľa Danka prispieva hlavne k boju proti nelegálnej práci. Tí 'nezamestnaní', ktorí totiž niekde pracujú a popri tom poberajú sociálne dávky, nebudú mať čas na nútené práce pre obec. Spolu so sociálnymi dávkami sa následne zníži aj ich motivácia podvádzať a svoju prácu si zlegalizujú.
Slovenské reformy sa stali vzorom pre českú vládu v posledných rokoch už niekoľkokrát. Išlo napríklad o zavedenie poplatkov za recepty či za pobyt v nemocnici. Aj zavedenie rovnej 19-percentnej dane núti českých politikov k presadzovaniu nižšej dane pre firmy. V zahraničí sa o Slovensku v posledných mesiacoch hovorí v súvislosti s odvážnymi reformami čoraz častejšie, za čo sme si medzi ekonomickými autoritami vyslúžili povesť stredoeurópskeho tigra.
(tv)