Skutočný príbeh v STV bol hraný

BRATISLAVA - V relácii Pošta pre teba, ktorú vysiela STV od začiatku roka, lákala verejnoprávna televízia divákov na skutočné príbehy skutočných ľudí.

Reláciu Pošta pre teba dodáva Slovenskej televízii štúdio Maya. FOTO - STV

BRATISLAVA - V relácii Pošta pre teba, ktorú vysiela STV od začiatku roka, lákala verejnoprávna televízia divákov na skutočné príbehy skutočných ľudí. Sobotňajšiu epizódu zo života však zahrali dvaja mladí herci, včera o tom informovali denníky Nový Čas a Pravda. Potvrdila to aj samotná STV. Od podvodu sa dištancuje a hovorí, že ju oklamala firma, ktorá reláciu pripravuje. Odísť však bude musieť dramaturgička STV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Televízia v upútavkách divákom hovorila, že v relácii prináša nezvyčajné stretnutia bežných ľudí, ktorí sa dlho nevideli alebo sa pred časom pohádali a STV zorganizovala ich stretnutie za prítomnosti kamier, moderátorky a náhodných divákov. V programe nechýbajú emotívne výstupy, plač, objatia.

SkryťVypnúť reklamu

Televízia kúpila licenciu na program zo zahraničia, pripravuje ju pre ňu súkromné štúdio Maya. „Na základe vyjadrenia spoločnosti Maya išlo o reálny príbeh," povedal člen vedenia televízie Branislav Záhradník. „Žiaľ, musíme priznať, že naša dramaturgička dielo prevzala a odsúhlasila do vysielania."

Divákov mal zaujať príbeh zamilovaného Petra z bratislavskej Dúbravky, ktorý sa zahľadel počas prázdnin do neznámej dievčiny a s pomocou STV ju hľadal, aby sa s ňou zoznámil. Potom pred kamerami dievča pozval na kávu - na prvé rande. V skutočnosti to však zahrali herci, ktorých si najalo štúdio Maya. Nič netušiacu dievčinu hrala absolventka VŠMU Zuzana Ožvoldíková a zamilovaného mladíka hral jej spolužiak Richard Kováč. Neskôr práve on vec prezradil s tým, že „nevedel do čoho ide". Sľúbený honorár bol dvetisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Maya podľa Záhradníka argumentovala, že podobný postup je v zahraničí bežný. Tesne pred nakrúcaním vraj odriekol účasť hlavný protagonista a keďže dramaturgia považovala príbeh za „zaujímavý", rozhodla sa obsadiť hercov. Štúdio sa k veci včera nevyjadrilo. Pripravuje alebo pripravovalo aj programy pre televíziu Markíza ako Milionár, Smiechoty či Skrytá kamera.

STV rozviaže s dramaturgičkou pracovný pomer. „Jej chyba spochybnila aj ostatné 'kontaktné' relácie a v konečnom dôsledku aj dôveryhodnosť televízie. Už sa to nesmie zopakovať," povedal Záhradník. Divákom sa ospravedlňuje.

Reálne príbehy ľudí STV využíva aj v reláciách Vadkerti talkshow či Superkvíz. „Po tejto skúsenosti budeme veľmi dôsledne overovať autentickosť jednotlivých scén," povedal Záhradník. „Momentálne bojujeme o záchranu tohto divácky atraktívneho formátu. Spoločnosť Maya nás ubezpečila, že išlo o jediný príbeh, ktorý nebol autentický. Zároveň sme ju požiadali, aby sa podobná vec už neopakovala."

SkryťVypnúť reklamu

(hr)

Skutočné príbehy sú dnes populárne

Relácie využívajúce rôznym spôsobom skutočné príbehy divákov sú vo svete veľmi populárne. Psychológovia to vysvetľujú záľubou ľudí sledovať intímne či zaujímavé osudy ľudí. To je dôvodom popularity známych zahraničných talkshow Vera am Mittag, Bärbel Schäffer, Richterin Barbara či programov typu reality show ako známy Big Brother.

Psychológovia sa zhodujú, že ľudí priťahuje možnosť identifikovať sa s niektorou z postáv, podobne ako so súťažiacimi v rôznych televíznych hrách. „V podvedomí alebo vedomí si hovoria: 'Ja som ten. Presne tak by som sa správal v tejto situácii. Je to naostro, preto to má úspech," hovorí psychológ Julián Lučanský.

Podľa psychologičky Evy Gajdošovej tieto programy dávajú silu ľudom s istým handicapom, napríklad osamelým, s nízkou sebadôverou, neistým, ktorým sa nedarí nadviazať a udržať vzťah. „Kým priame interpersonálne vzťahy môžu odhaliť ich vlastné zraniteľné miesta, takýto kontakt zraneniu zabraňuje." (hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 224
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 235
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 008
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 155
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 032
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 554
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 025
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu