ANO teraz zvažuje, že na najbližšej schôdzi parlamentu navrhne uznesenie, ktorým by poslanci vyslovili pochybnosť o ústavnosti referenda. Tak by sa poslanci stali tzv. druhou stranou sporu a keby vyzbierali 30 podpisov, Ústavný súd by sa ich podnetom mal podľa Malchárka zaoberať.
Malchárek si myslí, že prezident Rudolf Schuster sa mal na Ústavný súd obrátiť sám, a keď to neurobil, zatiahol krajinu do právnej neistoty. ANO chce tento stav v čo najkratšom čase odstrániť.
Proti podaniu na súd boli na koaličnej rade KDH a SDKÚ. Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že nechceli ísť do právne sporných vecí. Koaliční politici tiež nechcú zvyšovať dojem, že referendum o predčasných voľbách je podľa nich významné, a tak zvyšovať aj šance niektorých prezidentských kandidátov.
Líder SMK Béla Bugár naopak tvrdí: „Bohužiaľ, je to rozhodnutie dvoch koaličných partnerov."
Schuster očakával, že vládni poslanci nedajú podnet na Ústavný súd. „Koalícia mala dve možnosti. Rozhodla sa pre tú istú ako prezident," povedal hovorca Ján Füle.
Vládni politici prezidenta ostro kritizovali, že nevyužil právo obrátiť sa na Ústavný súd. Parlament mu túto právomoc schválil v novele ústavy práve na Schusterovu žiadosť.
Béla Bugár hovorí, že prezident môže teraz po výsledkoch koaličnej rady povedať, že koalícia v skutočnosti jeho postup odobrila. (sp)