BRATISLAVA - Obecné a mestské zastupiteľstvá asi prídu o jednu zo svojich vymožeností. Vláda včera súhlasila s návrhom, aby plat hlavného kontrolóra obce neurčovalo zastupiteľstvo, ale aby závisel od výšky priemernej mzdy a od počtu obyvateľov obce.
„Odstraňuje sa tak ľubovôľa, ktorú dnes obecné zastupiteľstvá v otázke určovania platu hlavného kontrolóra majú," povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý návrh predkladal.
Oslovení hlavní kontrolóri navrhované opatrenie vítajú. „Ak je odmeňovanie (kontrolóra) v rukách zastupiteľstva, kvalita a nezávislosť kontroly je značne obmedzená," tvrdí hlavný kontrolór Liptovského Hrádku Milan Jurík.
Združenie miest a obcí Slovenska je proti. Šéf združenia Michal Sýkora namieta, že je to nesystémové a okrem toho by plat kontrolóra dosahoval 70 percent platu starostu. „Porovnávať postavenie starostu, ktorý je priamo volený, s postavením kontrolóra, ktorý občanom priamo nezodpovedá, sa nedá," tvrdí.
Primátorovi Sabinova Petrovi Molčanovi sa navrhovaný spôsob zdá spravodlivejší. „Nikto do toho nemôže zasahovať, aj kontrolóri majú istotu."
Kontrolóri priznávajú, že plat hlavného kontrolóra je neraz predmetom súperenia miestnych politických i záujmových skupín.
Podľa právnika Jaroslava Piláta to zákon nepriamo umožňuje, lebo jednému miestnemu orgánu (zastupiteľstvu) prisudzuje moc rozhodovať o človeku, ktorý ho má kontrolovať.
„Teoreticky, ak je kontrolór nepohodlný, zastupiteľstvo mu môže určiť taký plat, ktorým ho vlastne donúti odísť. Ak mu kontrolór pôjde 'po ruke', môže dostať plat, ktorý je z jeho pohľadu uspokojujúci, čo zasa môže byť korupčným nástrojom," hovorí Pilát.
K nezávislosti hlavného kontrolóra má prispieť aj povinnosť vzdať sa členstva v politickej strane. Ku skvalitneniu práce zasa to, že musí mať primerané vzdelanie. „Chýba tam však podmienka odbornej praxe v kontrole," myslí si hlavný kontrolór Nitry Ladislav Fúska.
Kontrolór do každej obce
Návrh novely zákona o obecnom zriadení, ktorý vláda včera schválila, predpokladá, že od 1. júla bude na hospodárenie každej obce dozerať hlavný kontrolór. Dnes to všade neplatí.
Zákon o obecnom zriadení hovorí, že obecné zastupiteľstvo zriaďuje funkciu hlavného kontrolóra. Právnik Jaroslav Pilát hovorí, že povinnosť môže byť splnená len formálne, v extrémnom prípade tak, že zastupiteľstvo schváli štruktúru obecného (mestského) úradu s kolónkou „hlavný kontrolór", nikoho ale do funkcie neustanoví. „Aj dnes sú obce, ktoré hlavného kontrolóra jednoducho nemajú," tvrdí Pilát. (joč)