„Pracujem v hosteli pre mladých. Je to super prácička, stretávam sa s ľuďmi z celého sveta, ktorí cestujú po Afrike. Veľa sa nenarobím, ani nezarobím, ale stačí mi to na úplne pohodlný život," opisuje prácu jeden zo študentov. Dodáva však, že „niektorí maniaci sem prišli skutočne zarábať. Tí makajú od rána do večera a peniažky sa im hrnú."
V Juhoafrickej republike sa vraj dá robiť všetko: „Od pozorovania veľrýb cez plávanie s bielymi žralokmi... Dajú sa absolvovať krásne túry, raftovanie, je tu najväčší bungie na svete, môžete pozorovať divokú zver, ale rovnako chytiť maláriu," smeje sa Ivan. Dodáva však, že sa to nestáva tak často, ako si ľudia myslia.
Formality za vás vybaví agentúra, prácu aj ubytovanie si však musíte nájsť sami. Nájsť prácu vraj spravidla trvá 2-3 týždne, preto by ste mali mať so sebou dosť peňazí.
Najviac účastníkov programu Work in South Africa si hľadá prácu v hotelových, reštauračných službách, baroch, nočných kluboch. Môžete si však nájsť prácu aj v stravovacích službách, roznášaní letákov, rozvoze a donáške tovaru, administratívnych prácach či marketingovom výskume.
Ceny a mzda
V Juhoafrickej republike sú v obehu bankovky v nominálnych hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 Rand. 1 Rand = približne 4,80 Sk.
Ohodnotenie práce je rôzne a závisí od typu pozície, ktorú budete v Južnej Afrike vykonávať. Čašník zarobí od 42 Sk za hodinu, barman potom približne od 90 Sk za hodinu, úradník od 76 Sk za hodinu. Najlepšie sú platené kvalifikované pozície. Mzda sa pohybuje okolo 120 Sk za hodinu.
Ceny vybraných tovarov:
Pivo stojí približne 48 Sk, bochník chleba 24 Sk, coca-cola 18 Sk. Spoločné ubytovanie vás vyjde od 4200 Sk mesačne a za lístok na MHD zaplatíte približne 14 Sk.