Časť slovenskej jednotky sa z Iraku vrátila koncom minulého týždňa. Jaroslava Vedejová vítala svojho manžela, ktorý sa najviac tešil na ich trojmesačnú dcérku. Júlia prišla na svet, kým bol v Iraku a doteraz ju videl len počas krátkej dovolenky, ktorú dostal, po jej narodení.
MARTIN - Ženistov, ktorí sa minulý týždeň po pol roku vrátili z Iraku na Slovensko, privítali v Martine minister obrany Juraj Liška a náčelník generálneho štábu Milan Cerovský.
Prevažná časť z 39 navrátilcov zostane v armáde aj naďalej. Iba jeden z nich už oznámil, že v ozbrojených silách ďalej pôsobiť nechce. Zvyšní príslušníci jednotky majú podľa Cerovského v armáde zelenú a rovnako by na tom mali byť aj vojaci z iných misií.
V minulosti armáda často nedokázala vojakov z misií po návrate využiť, a dnes priznáva, že určité problémy pri ich zaraďovaní na domáce vojenské posty môžu byť.
V personálnej zálohe ostane osem príslušníkov jednotky. Ide o vojakov, ktorí si dali žiadosť na špeciálne miesta v armáde, ktoré práve nie sú voľné. Ich situáciu majú riešiť v najbližších mesiacoch. „Sú to profesionáli, čo prešli náročným výcvikom a v procese profesionalizácie armády by mali mať nezastupiteľné miesto," povedal veliteľ jednotky Ondřej Novosad.
Novosad zopakoval, že misia je doteraz najťažšia, slovenskú ženijnú jednotku však vysoko hodnotili aj medzinárodní vojenskí odborníci. Príslušníci jednotky odmínovávali územie severozápadne od mesta Karbala a na iracko-iránskej hranici. Zneškodnili množstvo protipechotných a protitankových mín na rozlohe 350-tisíc štvorcových metrov. Mnohonárodné divízie si robili aj vlastné prieskumy verejnej mienky medzi irackými obyvateľmi. Podľa nich 60 - 70 percent obyvateľov vojská akceptuje, 10 - 20 percent je proti ich prítomnosti. KVETA FAJČÍKOVÁ