Na projekte e-Vote spolupracuje Košický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach spolu s regiónmi a univerzitami v Dánsku, Grécku, Luxemburgu a Nemecku.
Prvou vážnou skúškou systému bude celoštátne referendum venované informatike. Účastníci by mali odpovedať na tri otázky: Či súhlasia so zriadením samostatného centrálneho orgánu, zodpovedného za informatizáciu verejnej správy; či súhlasia s takou zmenou volebného zákona, aby bolo možné voliť elektronicky; či súhlasia s vyčlenením prostriedkov zo štátneho rozpočtu na podporu pripojenia domácností k internetu.
„Potrebujeme systém otestovať. Keď pôjde všetko podľa predpokladov, účastníci referenda budú môcť hlasovať už koncom tohto týždňa," povedala pre SME projektová manažérka e-Vote Gabriela Hajduková z Úradu Košického samosprávneho kraja.
Na internetovom referende sa môžu zúčastniť všetci občania, ktorí sa zaregistrujú na adrese www.evote.sk. Podľa Hajdukovej systém zaručuje vysoký stupeň ochrany osobných údajov, teda mena, priezviska, e-mailovej a poštovej adresy účastníka pred zneužitím. „K údajom, ktoré majú vylúčiť možnosť viacnásobnej voľby a manipulácie s výsledkami, nemá nikto zvonku prístup. Znemožňuje to protokol SSL. Po sumarizácii výsledkov budú zmazané," ubezpečuje programová manažérka.
Doteraz je zaregistrovaných viac ako 400 účastníkov. Európska komisia považuje za adekvátnu účasť 2000 voličov.
Ďalšou previerkou systému e-Vote, ktorého vývoj a testovanie dotuje Európska komisia sumou 3,4 milióna eur, budú simulované prezidentské voľby. Účastníci marcového hlasovania si budú môcť vybrať z kandidátov, ktorí sa o post hlavy štátu reálne uchádzajú.
„Simulované voľby nebudú kampaňou žiadneho z kandidátov. Opäť ide len o test systému, pravda, na horúcu tému. Chceme osloviť predovšetkým odbornú verejnosť, ktorá má prístup na internet. Výsledky oznámime v dostatočnom predstihu pred začiatkom moratória." (sen)