Ak by zákon platil, príslušníci tajnej služby by mohli legitimovať ľudí na ulici podobne ako polícia, mohli by bez súhlasu sudcu zistiť, s kým a ako často si človek telefonuje či dopisuje. SIS chce mať právo nahliadnuť do dokumentov a obchodných transakcií, podobne ako to môže robiť finančná polícia. Ak jej príslušníci spôsobia dopravnú nehodu alebo urobia výtržnosť, SIS chce mať právo ich sama vyšetrovať.
Predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru považuje návrh zákona za vtip. „Ako si môžu dovoliť po tých škandáloch predložiť takýto zákon?" pýta sa. „Ak presadzujeme, aby ústavní činitelia boli rovní pred zákonom, nie je možné, aby bol niekto rovnejší, a rozhodne nie príslušníci SIS," povedal.
Kaliňákovi prekáža aj to, že návrh zužuje právomoci výboru na kontrolu SIS. Dnes majú aspoň právo vstúpiť do priestorov SIS v sprievode jej príslušníkov hocikedy. Podľa návrhu zákona by to mohli iba na základe uznesenia výboru. „Ak to vládna väčšina nedovolí, opozičný poslanec sa tam nedostane," obáva sa.
Kaliňák nedávno navrhol vlastnú novelu zákona SIS, ktorá jej právomoci obmedzovala, novela však neprešla do druhého čítania.
Ani Ivan Šimko z SF nesúhlasí s návrhom zákona. „Nemôže vzniknúť štát v štáte," povedal. Aj on je proti tomu, aby príslušníci SIS žiadali od ľudí na ulici občiansky preukaz alebo vstupovali do obchodných účtov. „Je to proti filozofii, akou sa koncipovali spravodajské služby po zániku ŠtB."
Šimko spočiatku ešte ako minister obrany spolupracoval na vzniku zákona „na častiach týkajúcich sa VOS a VSS". Zvyšok si SIS pripravila sama. Šimko krátko pred odchodom z funkcie vydal pokyn zistiť všetky kontrolné mechanizmy v demokratických krajinách, k výsledku sa však nedostal.
Šimko a aj predseda výboru na kontrolu SIS Viliam Soboňa z HZDS sú za to, aby poslanci výboru museli mať previerku NBÚ. Dnes majú len výnimku, čo Šimko považuje za „absurdný stav". Stalo sa mu, že počul, ako si „niektorí poslanci v pléne čítali a posúvali prepisy odpočutých rozhovorov", nemôže to však dokázať.
Soboňa s rozšírením právomocí SIS nateraz nesúhlasí, lebo „naše spravodajské služby aj vo víre posledných udalostí nefungujú".
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič povedal, že „minister vnútra si dal k zákonu od legislatívy vypracovať stanovisko, pripomienky uplatní v rámci medzirezortného pripomienkového konania". Podľa informácií SME sa polícia nebude chcieť vzdávať svojich právomocií v prospech SIS a ministerstvo s tým tiež nebude súhlasiť.
Zmeny, ktoré navrhuje SIS
Právo sledovať listy a telefonáty
Poslanec Robert Kaliňák povedal, že „na prvý pohľad to pôsobí monštrózne - zbierať informácie spravodajskou technikou na verejne prístupných miestach", ale musí tento návrh ešte preskúmať. Šokuje ho však, že by SIS mohla bez súhlasu sudcu zistiť, „kto komu volal, mať telefónne čísla, to je neprípustné".
Podľa hovorcu SIS ide najmä o zbieranie informácií z verejných zdrojov - napríklad médií. Možnosť sledovať dopisovanie a telefonovanie, je podľa Šimka dôležitá. Napríklad ak za mesiac príde do Nitry tisíc listov z Bagdadu, pre SIS ide o dôležitú informáciu.
Vlastná ochranka
SIS chce mať vlastnú ochranku. Zahraničné návštevy SIS sú vraj často nespokojné, že ich chráni polícia, chceli by byť viac utajené. SIS by tiež chránila vlastných ľudí a ich rodiny, ktorých ohrozuje podsvetie.
Oznamovanie osobe, že bola odpočúvaná
SIS chce do 10 rokov oznámiť osobe, ktorú odpočúvala a zistila, že zbytočne, lebo je nevinná, že bola odpočúvaná. Ak podozrenie voči osobe trvá, povinnosť oznámenia odpadá. Aký to má význam? „Človek má právo dožadovať sa satisfakcie," povedal hovorca SIS. Odradí to vraj príslušníkov SIS žiadať sudcu o povolenie odpočúvať osoby „len tak". V roku 2003 SIS zbytočne odpočúvala „menej ako desať ľudí". Ľudia, ktorí majú pocit, že sú nelegálne odpočúvaní, budú môcť požiadať SIS a aj výbor v parlamente o prešetrenie.
Právo legitimovať ľudí na ulici
V praxi to znamená, že si príslušník SIS bude môcť od hocijakého občana „za presne stanovených podmienok" vypýtať občiansky preukaz. Tajná služba túto právomoc vraj potrebuje, lebo sa stáva, že sa na podozrivom mieste objaví človek, ktorý tam nemá čo hľadať.
Právo vyšetrovať vlastných príslušníkov
Išlo by o dopravné nehody, výtržnosti, škody do 20-tisíc. Hovorca SIS Vladimír Šimko tvrdí, že SIS musí zbytočne policajtom odhaľovať svoju štruktúru, pravé mená príslušníkov.
Na otázku, či sa takáto právomoc nedá zneužiť, povedal, že služba sa vždy rozišla s príslušníkmi, ktorí sa dopustili trestného činu.
Rovnaké práva ako finančná polícia
SIS chce mať pri ekonomických trestných činoch prístup k dokumentom, údajom o obchodných operáciách. Navrhuje zaviesť „rovnakú povinnosť, akú má príslušník služby finančnej polície". SIS má však všetky podozrivé informácie odovzdať policajnému zboru a nie vyšetrovať. „Ak máme bojovať efektívne s organizovaným zločinom, nemôžeme to robiť bez prístupu k finančným tokom. Demokratické služby, ktoré to nemali, to okamžite zaviedli po 11. septembri."
„Toto nie je dogma, čo sme napísali. Konštruktívne pripomienky len uvítame," dodal hovorca SIS.
(mož)