Moravcová celkovou víťazkou

RIO DE JANEIRO - Slovenská plavkyňa Martina Moravcová sa po druhý raz v kariére stala celkovou víťazkou Svetového pohára v krátkom bazéne a získala cieľovú prémiu vo výške 50 000 dolárov. Piešťanská rodáčka získala výsledný triumf zásluhou času 56,90 ...

Martina Moravcová. FOTO - TASR

RIO DE JANEIRO - Slovenská plavkyňa Martina Moravcová sa po druhý raz v kariére stala celkovou víťazkou Svetového pohára v krátkom bazéne a získala cieľovú prémiu vo výške 50 000 dolárov. Piešťanská rodáčka získala výsledný triumf zásluhou času 56,90 na 100 m motýlik zo štvrtého podujatia SP v Štokholme, ktorý jej podľa tabuľkových prepočtoch FINA vyniesol 1007 bodov.

Vo finále seriálu v brazílskom Rio de Janeiro, kde Moravcová neštartovala, ju už ani jedna zo súperiek z vedúcej pozície nezosadila. Premiérový triumf slávila slovenská plavecká hviezda v sezóne 2001/02, keď na záverečnom podujatí SP v berlínskom krátkom bazéne utvorila časom 56,55 svetový rekord na 100 m motýlik, ktorý jej vyniesol 1027 bodov.

V aktuálnej edícii SP si Moravcová vyplávala dvanásť prvenstiev. „Finále v Riu som sledovala prostredníctvom internetu a z dua najväčších konkurentiek v boji o cieľovú prémiu som sa väčšmi obávala Kločkovovej, Ukrajinka však napokon aj napriek sérii víťazstiev neohrozila moju pozíciu. Seriál SP v krátkom bazéne som vyhrala druhýkrát a obe prvenstvá si cením rovnako. V sezóne 2001/2002 som na zisk prémie musela zaplávať svetový rekord, teraz ma potešilo hlavne to, že s výnimkou podujatia v New Yorku som na rozdiel od vlaňajška nemala zdravotné problémy," povedala Moravcová, ktorá sa na budúci víkend predstaví na amerických majstrovstvách v Orlande.

V kategórii mužov suverénne triumfoval špecialista na prsiarske trate Američan Ed Moses, ktorý všetkých svojich 12 štartov premenil na víťazstvá.

Konečné poradie v SP, ženy: 1. MORAVCOVÁ (SR) 1007 bodov (56,90, 100 m mot., Štokholm), 2. Thomasová (Austr.) 1000 (2:05,68, 200 m mot., Berlín), 3. Potecová (Rum.) 996 (4:02,00, 400 m v.sp., Berlín). Muži: 1. Moses (USA) 1041 bodov (2:02,92, 200 m prsia, Berlín), 2. Lezak (USA) 1000 (46,98, 100 m v.sp., New York), 3. Neethling (JAR) 993 (3:39,91, 400 m v.sp, Berlín). (tasr)