Zuzulová zlomila desiatku

REGION ARBER - Devätnásťročná Bratislavčanka Veronika Zuzulová, najväčší talent nášho zjazdového lyžovania, víťazka Európskeho pohára 2002, juniorská majsterka sveta v slalome z roku 2002, dosiahla v nemeckom stredisku Region Arber pri Zwieseli najväčší

Veronika Zuzulová. FOTO - TASR

úspech v samostatnej histórii tohto nášho športového odvetvia. V siedmom slalome sezóny šiesty raz bodovala a po prvý raz v kariére prerazila do najlepšej desiatky a hneď z toho bola pódiová pozícia - tretie miesto! A nielen to, v súboji s najlepšími tanečníčkami na svahu dosiahla v 2. kole suverénne najlepší čas, keď víťazku Pärsonovú zdolala o 69 stotín sekundy a ďalšie pretekárky na čele s druhou Bergmanovou-Schmudererovou o vyše sekundy!

V klasifikácii SP sa posunula na 43. miesto, v slalome je na výbornom 12. mieste. Tretia priečka pre ňu znamená aj splnenie kritérií Slovenského olympijskéhgo výboru na zaradenie do toptímu. Podmienkou bolo jedno pódiové umiestenie alebo dva razy do šiesteho miesta v pretekoch.

V 1. kole skončila Veronika na 17. mieste so štartovým číslo 21. už na sčasti rozbitej trati a po nej ju už ani jedna pretekárka nepredstihla. V 2. kole sa doslova katapultovala po štarte, tancovala medzi bránkami takmer bez chybičky.

Veronika je po Jane Gantnerovej-Šoltýsovej prvá Slovenka, čo sa dostala na stupne pre najlepších v SP. Gantnerová, ktorá bola aj 5. na ZOH 1984 v Sarajeve v zjazde, vyhrala ako prvá česko-slovenská zjazdárka vôbec preteky SP, zjazd v rakúskom Altenmarkte 17. decembra 1980. „Myslím si, že je to fantastický úspech, na ktorý sme dlho čakali. Veronikina forma graduje. Dokázala konečne využiť šancu a mala aj kus športového šťastia, ktoré vždy treba. Je to skvelé a dobrý odraz na juniorský šampionát," zavolala nám zo Slovinska Gantnerová.

V cieli bola najväčšia sláva okolo Pärsonovej, ktorá získala dva malé glóbusy. Fenomenálna Švédka, ktorá sa v roku 2002 stala majsterkou sveta v obrovskom slalome, keď Zuzulová vyhrala slalom, strúhla Veronike pochvalu. „Nie je ľahké osamote sa pripravovať. Veronika vyhľadáva spoločnosť iných družstiev, často trénovala aj s nami. Jazdí sa s ňou fajn. Švédsky tím i ja máme z jej úspechu radosť. Je to veľmi dobrá pretekárka."