
Nemecké publikum sa bude spoliehať najmä na Martinu Glagowovú. Víťazka vlaňajšej sezóny SP bude v Oberhofe obhajovať titul zo stíhacích pretekoch, na ktorých si vlani v ruskom Chanty-Mansijsku s Francúzkou Sandrine Baillyovou zlato podelila. FOTO - TASR/EPA
éru. Doterajšími dejiskami boli Garmisch-Patenkirchen (1966), Altenberg (1967) a trikrát Ruhpolding (1979, 1985, 1996).
V okolí tratí zelená tráva
Počas nasledujúcich deviatich dní budú muži i ženy v Durínskom lese súťažiť o päť kolekcií medailí (štyri individuálne+štafety). Vynovená Rennsteig Arena má kapacitu 20-tisíc divákov, po okolí trate sa vraj pomestí až 50-tisíc fanúšikov. Už dnes sú všetky súťažné dni vypredané.
„Ľudí nezaujímajú len preteky. Vypredané sú už aj tréningy. Tu sú ľudia do biatlonu hotoví blázni," povedala pre český denník Sport česká reprezentantka Kateřina Holubcová, majsterka sveta z vytrvalostných pretekov z vlaňajších MS v ruskom Chanty-Mansijsku. V meste to podľa jej slov žije už dávno pred začiatkom prvých pretekov. „Varené víno, pivo, stále vás niekto zastavuje a chce od vás podpis." Organizátori robia pre MS maximum. Len ohňostroj na záver včerajšieho otváracieho ceremoniálu stál 30-tisíc eur.
V dejisku šampionátu je na február nezvyčajné teplo, teplomer sa vyšplhal až na 10 stupňov. „Šampionát by však mal prebehnúť bez väčších problémov. Okolo trate je síce zelená tráva, ale stopa je pripravená dobre a sneh by mal vydržať. Na noc aj tak hlásia výraznejšie ochladenie," informoval nás z dejiska šampionátu šéf slovenského biatlonu a ženský reprezentačný tréner Juraj Sanitra.
V hre osem Slovákov
Slovensko bude mať v hre osmičku zástupcov. Najmä ženy sú oproti iným rokom oslabené. Martina Halinárová, jediná naša biatlonistka, ktorá má medailu zo svetového šampionátu (striebornú z Kontiolahti 1999 v stíhacích pretekoch, ešte pod menom Schwarzbacherová), očakáva narodenie prvého potomka.
Chýba aj Anna Murínová, jediná z našich žien, ktorá v tejto sezóne v pretekoch Svetového pohára vystúpila na stupne víťazov. Bronzová z januárových vytrvalostných pretekov v Anterselve si zlomila členok a šampionát doma v Brezne odsleduje len pred televíznou obrazovkou.
„Murínovej zranením sme naše predšampionátové ambície museli zredukovať. Od ženskej štafety sme si sľubovali najviac, teraz sa nám plány rozsypali. Sám som zvedavý, ako mladé dievčatá Hasillová so Slezákovou svoju úlohu zvládnu. Bude na ne kladený veľký psychický tlak, o to viac by mali bojovať," hovorí Sanitra. Okrem spomínanej dvojice má totiž k dispozícii už len Soňu Mihokovú, ktorej sa v tejto sezóne veľmi nedarí, a Marcelu Pavkovčekovú.
Väčšie nádeje vkladáme do mužov. Pavol Hurajt stál už v tejto sezóne na stupni víťazov (3. v stíhačke v Osrblí). Za posledné dva mesiace si vyjazdil prvú desiatku trikrát a chuť uspieť mu nechýbala ani pred odchodom do Oberhofu. „Ak mi vyjde streľba, čo je alfa a omega úspechu, mohol by sa mi podariť dobrý výsledok. Poteší ma však už umiestnenie v prvej pätnástke," hovorí rodák zo Štrby, ktorého vlaňajším maximom z MS v Chanty-Mansijku bolo 19. miesto vo vytrvalostných pretekoch.