„NATO sa za posledných dvanásť mesiacov pravdepodobne zmenilo viac ako kedykoľvek predtým za desať rokov," povedal americký minister obrany Donald Rumsfeld. „Zobralo zodpovednosť aj za oblasti mimo Európy. Je v Afganistane a rozprávame tu o tom, že by sa jeho prítomnosť mala ešte znásobiť. Podporuje medzinárodnú jednotku pod poľským velením v Iraku."
V aliancii je momentálne najhorúcejší Afganistan. Tamojšia misia je vôbec prvou, kde NATO operuje mimo územia členských krajín. O Iraku včera hovoril len poľský veľvyslanec pri aliancii. Podľa neho by NATO malo prebrať velenie aj v Iraku.
Na Iraku sa však aliancia dnes takmer s istotou nedokáže dohodnúť. Stačí, že má nájsť riešenie pre Afganistan. Všetci hovoria o rozšírení misie, ale takmer nikto nie je pripravený poslať do Afganistanu viac vojakov a peňazí.
Na súčasných aj budúcich ministrov obrany vrátane slovenského Juraja Lišku, včera tlačil aj nový generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Mníchov bol jeho vôbec prvou schôdzkou, na ktorej viedol alianciu.
NATO sa po vojne v Iraku ocitlo v najhoršej kríze v dejinách. Časť spojencov akciu odmietla a Berlín a Paríž sa dodnes odmietajú zúčastniť na misii v Iraku.
V Mníchove však bol cítiť náznak zlepšenia vzťahov. Zabudnuté boli vážne hádky spred roka, keď Francúzsko a Nemecko predložili alternatívny mierový - plán pre Irak a doznievala roztržka po Rumsfeldových výrokoch o novej a starej Európe.
Rumsfeld včera zdôrazňoval, aké je NATO pre Ameriku dôležité. „Sú to naši najbližší spojenci. Je to prvé miesto na zemi, kam ideme, keď sa niečo deje."
A veľmi chápavo sa tváril aj na nezrovnalosti okolo Iraku. Hovoril, že časom by sa tam aliancia mala zapojiť, teraz je však aj podľa neho najdôležitejší Afganistan.
Aliancia velí od augusta minulého roka 5500 vojakom, ktorí dohliadajú na Kábul. Misiu by už dlhšie chcelo rozšíriť aj za jeho hranice. Nemá však na to prostriedky. V Mníchove sa to malo rozhýbať.
MATÚŠ KOSTOLNÝ, Mníchov