Ruskí záchranári si obzerajú zničený vagón metra. FOTO - REUTERS
Ľudia, ktorí prežili včerajší atentát v moskovskom metre, sa väčšinou správali rozvážne a dokonca si často spomenuli na poučky z hodín civilnej obrany. Dvadsaťročný Alexander si napríklad hneď potom, čo ucítil dym, dal dolu čiapku, vymočil sa na ňu a začal dýchať cez vlhký materiál. „Poradil som to ostatným. Niektorí to urobili a dýchalo sa im lepšie."
Alexander mal šťastie. Išiel do školy vo vagóne, ktorý explózia veľmi nepoškodila. „Tu panika nebola," tvrdil po dvoch kilometroch chôdze po koľajniciach v metre. Vzhľadom na rozsiahly požiar, ktorý zachvátil prednú časť vlaku, sa počet obetí rýchlo zvyšoval. Ľuďom bolo najťažšie, keď čakali, či sa podarí otvoriť dvere, alebo či sa zadusia čiernym dymom. Vodič však šíril pokoj, pomocou dorozumievacieho systému dával pokyny a napokon sa mu podarilo otvoriť dvere väčšiny vagónov.
Anna Emmanuilovna vypovedala, že muži sa o ženy začali okamžite starať a pomáhali im dostať sa z vagónov. Ľudia z prednej časti hneď pochopili, že ide o teroristický útok, a preto prepadli väčšej panike. „Je to výbuch," zvolal niekto niekoľko sekúnd po explózii. Druhý vagón v tej chvíli už horel a bol úplne zdemolovaný. Práve v ňom sa nachádzala bomba a tiež približne sto cestujúcich.
„Dvadsať metrov som šliapal po ľudskom mäse a krvi," opisoval chaos mladík. Keď sa podarilo vodičovi otvoriť všetky dvere, pridusení ľudia sa vyhrnuli von a na ceste k stanici už stretávali záchranárov.
Prvých 30 minút sa však ľudia snažili o evakuáciu sami. Šok prišiel až neskôr. Predavačka v stánku pri stanici metra Avtozavodská to opísala takto: „Prišiel ku mne muž v zakrvavenej bunde, celý sa triasol. Jediné, čo povedal, bolo: Nalej mi vodku."
Panika vypukla nielen v podzemí, ale i na povrchu. Akonáhle sa správa o výbuchu rozšírila, zhromaždili sa na staniciach metra príbuzní tých, ktorí mohli v kritickom čase cestovať metrom. Nad oblasťou krúžili vrtuľníky, ulice boli niekoľko hodín uzavreté, v okolí sa vytvárali zápchy, cez ktoré sa predierali stovky posádok rýchlej pomoci.
Polícia hneď po tragédii zaviedla prísne bezpečnostné opatrenia. Operácia Vulkán-5 zahŕňala aj kontrolu cestujúcich s väčšími batožinami, pri metre sa policajné hliadky zameriavali na osoby „kaukazského vzhľadu". Správa o tom, že opäť zaútočili čečenskí separatisti sa rozšírila obrovskou rýchlosťou ešte predtým, ako polícia túto verziu vyslovila.
Najkrvavejšie útoky v Moskve za posledné roky
9. septembra 1999 - Výbuch na sídlisku Pečatniki na juhovýchode Moskvy si vyžiadal 92 mŕtvych a viac ako 200 zranených.
13. septembra 1999 - Explózia deväťposchodového obytného domu na juhu Moskvy si vyžiadala životy najmenej 124 ľudí
8. augusta 2000 - 12 osôb zomrelo po explózii bomby v podchode na Puškinovom námestí v centre Moskvy
23. októbra 2002 - Asi 40 ozbrojených Čečenov zajalo stovky účinkujúcich a divákov v divadle Dubrovka. Pri záchrannej akcii bolo oslobodených 700 rukojemníkov. 129 rukojemníkov a teroristi (až na dvoch zajatých) však zomreli väčšinou na otravu plynom, ktorý pritom špeciálne jednotky použili
5. júla 2003 - Pri útokoch dvoch samovražedných atentátničiek na letisku Tušino, kde sa konal rockový festival, zahynulo 15 ľudí (vrátane atentátničiek) (čtk)