Šesťdesiatročná Fatima Mukadyrová na súde v Taškente. FOTO - REUTERS
V kovovej klietke na vrchnom súde v uzbeckom Taškente sedí stará žena v šatke a opiera sa o barlu. Režim uzbeckého prezidenta Karimova žaluje Fatimu Mukadyrovú zo šírenia „extrémistickej literatúry a pamfletov propagujúcich islamský štát, zasahovania do ústavného poriadku a rozdúchavania rasovej a náboženskej nenávisti".
Zatkli ju asi pred rokom na trhu hneď nato, ako odoslala zahraničným vládam list. Upozorňovala v ňom na smrť svojho syna. Muzarafa zrejme umučili vo väzení. Na obrazovky a stránky svetových médií sa dostal už neskoro - fotografie ukazovali telo mučeného väzňa. Ide o prvý široko medializovaný súdny spor o porušovaní ľudských práv v Uzbekistane, o ktorý sa zaujíma aj Európska únia.
Muzaraf údajne umrel po násilnom ponorení do vriacej vody. Keď telo vrátili rodine, 70 percent kože bolo spálenej, od nôh po hruď červenej. Mŕtvole chýbali nechty na rukách a zuby, uvádza v správe organizácia Human Rights Watch. Uzbecká vláda tvrdí, že Muzafar zomrel po bitke so spoluväzňami, ktorí ho obliali horúcim čajom.
Muzarafa zavreli za „členstvo v islamistickej skupine". Obvinenie z terorizmu alebo šírenia extrémistického islamu používa uzbecký prezident Islam Karimov na prenasledovanie širokého spektra svojich kritikov vrátane najumiernenejších občianskych aktivistov a veriacich občanov. Od začiatku roku 2001 zaznamenali aktivisti 12 podobných prípadov umučenia, v uzbeckých väzniciach zostáva asi 6-tisíc politických väzňov.
V čase začatia súdu sa do Uzbekistanu vybrala inšpekčná skupina Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktorá má rozhodnúť o pokračovaní finančnej pomoci tejto postsovietskej republike. Disidenti žiadajú, aby banka finančnú pomoc neprerušila napriek stále horšej politickej perzekúcii v krajine. Dúfajú, že peniaze naštartujú aspoň určité reformy.
Ak súd Fatimu Mukadyrovú oslobodí, rozsudok spraví štrbinu do štruktúry Karimovovej moci, ktorá udržiava dobré vzťahy so Spojenými štátmi. Uzbecký prezident si zhovievavosť Spojených štátov kúpil za poskytnutie vojenskej základne, z ktorej štartujú americké lietadlá do susedného Afganistanu.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ