FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Nespája nás len podobné meno, ale aj spoločné výzvy pred bránami Európy, hovorí slovinský premiér, ktorý sa včera stretol s najvyššími ústavnými činiteľmi. Naše vzťahy sú bezproblémové, a tak môže druhý deň oficiálnej návštevy Slovenska stráviť na lyžiarskych svahoch. Denníku SME poskytol exkluzívny rozhovor.
Aké sú vaše dojmy zo stretnutí s našimi predstaviteľmi?
„Pozitívne. Máme spoločné záujmy, budúcnosť v rámci únie aj problémy a výzvy. Hovorili sme aj o vzájomných investíciách v oblasti automobilového priemyslu či farmácie. Tieto stretnutia boli aj o výmene názorov na to, ako úspešne vstúpiť do únie."
Zdá sa však, že Európa nie je taká otvorená. Čoraz väčšmi sa hovorí o obmedzovaní voľného pohybu pracovnej sily, ako aj o tom, že ľudia vo vstupujúcich krajinách hlasovali za inú Európu.
„Nie je také jednoduché povedať: máme voľný pohyb pracovnej sily, a potom čeliť problémom, ktoré z toho vyplývajú. Mali by sme byť veľmi opatrní, pretože úroveň v európskej pätnástke a vo vstupujúcich krajinách je rozdielna, hlavne pokiaľ ide o mzdy.
Prvá takáto požiadavka prišla z Rakúska. Vtedy sme s Rakúšanmi urobili analýzu o možnom pohybe pracovníkov. Zistili sme však, že v Slovinsku pracuje oveľa viac Rakúšanov ako Slovincov v Rakúsku. Bolo to celkom vtipné."
Myslíte si, že po vstupe do únie bude takýto trend pokračovať?
„V Slovinsku máme nezamestnanosť 6,6 percenta, čo je pod európskym priemerom. Ale stále je to nezamestnanosť. Keď vstúpime do únie, niektoré fabriky sa zatvoria, pretože pre nich už nebudeme ekonomicky zaujímaví. Len pred tromi dňami zatvorila britská firma v Ľubľane továreň a vysvetlenie bolo: zatvárame, lebo vstupujete to únie. Viete si predstaviť, aký odkaz to bol pre verejnú mienku."
Očakávate teda, že ak nezamestnanosť vzrastie, prijmete nejaké protiopatrenia?
„Zatiaľ nie. Ale problém bude, ako prijímať zamestnancov zo zahraničia, ak nám bude rásť nezamestnanosť."
Všetci vaši susedia okrem Chorvátska sú alebo budú členmi únie. Podporujete chorvátske európske ambície?
„Je to náš národný záujem. Ak by Chorvátsko vstúpilo do únie, mnohé naše problémy, napríklad s hranicou, by sa vyriešili. Takže za nich lobujeme. Chorvátsko sa snaží a má výsledky."
Viac ako 90 percent Slovincov hlasovalo za vstup do únie, podpora vstupu do NATO však bola o 30 percent nižšia.
„O vstupe do NATO sa hlasovalo v čase irackej vojny. Takže to bolo ťažké. My však NATO považujeme za najlepší spôsob, ako dosiahnuť bezpečnosť. Začali sme aj s prípravou profesionálnej armády, čo potešilo hlavne mladých mužov."