Gerhard Schröder (hore) a Franz Müntefering. FOTO - EPA, REUTERS
Nemecký kancelár Gerhard Schröder prekvapil dvakrát v jednom týždni. Najprv, keď nečakane zatiahol brzdu reformám, a včera, keď rovnako náhle odstúpil z postu predsedu Sociálnodemokratickej strany (SPD). Obe rozhodnutia majú spoločný motív - zastaviť v supervolebnom roku dramatický pokles vlastnej popularity a stály prepad straníckych preferencií.
Schröder zdôvodnil svoje rozhodnutie tým, že sa chce naplno venovať práci kancelára a pokračovať v potrebných reformách verejných financií. „Nemecko sa nachádza v najdôležitejšom reformnom procese od konca vojny," povedal. On sám je reformám oddaný, ale má problém sprostredkovať ich strane, dodal.
A vybral si aj svojho nástupcu - predsedu parlamentného klubu SPD Franza Münteferinga.
To všetko dokazuje, že Schröderova včerajšia demisia bola prekvapujúca, ale nie nepremyslená. Navyše, rozpory vnútri SPD sú už notoricky známe a vyhlásenia niektorých členov strany o tom, že by bolo múdre oddeliť funkciu kancelára od postu predsedu strany, nie sú ojedinelé.
Ak chcel niečo urobiť, tak teraz, pretože voľby sa blížia a Nemecko ich tento rok zažije nadmieru - bude ich 14. Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom s prácou kancelára spokojných len 14 percent ľudí a SPD by volilo 24 percent Nemcov. To je takmer 15-percentná strata od volieb v roku 2002.
Pre opozíciu je to nahrávka na smeč. „Ako môže viesť krajinu človek, ktorý nedokáže viesť členov vlastnej strany?" opýtala sa šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová.
Kancelárovi by tento krok mohol uľahčiť život. Novým predsedom by sa stal jeho človek, ktorý má dobré zázemie v strane. Má všetky predpoklady stranu zjednotiť a na verejnosti formulovať zrozumiteľnejšie politiku vlády. Mohla by prestať aj kritika na kancelára a načas aj volanie po zmenách vo vláde.
To všetko sú len teoretické predpoklady, pretože zásadná vec sa nemení. Nemecko musí pokračovať v reformách a ľuďom sa to páčiť nebude. A ani sociálnym demokratom, ktorých voliči sú úspornými opatreniami postihnutí najväčšmi.
Aj po včerajšej Schröderovej rezignácii niektorí sociálni demokrati kancelára vyzvali, aby prehodnotil reformný kurz vlády a vymenil niektorých ministrov. Zdá sa však, že zo Schröderovej strany je nateraz počet prekvapení vyčerpaní.
Kto odstúpil:
Gerhard Schröder, predseda SPD v rokoch 1999 - 2004,
Olaf Scholz, generálny tajomník SPD od roku 2002.
Kto prichádza:
Franz Müntefering, predseda parlamentného klubu SPD od roku 2002.