Pacienti stále nevedia, kedy 20 Sk platiť nemusia

BRATISLAVA - Už osem mesiacov platia pacienti dvadsať korún za recept a návštevu lekára a päťdesiat za deň v nemocnici. Počiatočné problémy však stále trvajú. Lekári často pýtajú peniaze aj za to, za čo nemajú, niektorí pacienti zas nevedia, kedy by ...

FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Už osem mesiacov platia pacienti dvadsať korún za recept a návštevu lekára a päťdesiat za deň v nemocnici. Počiatočné problémy však stále trvajú. Lekári často pýtajú peniaze aj za to, za čo nemajú, niektorí pacienti zas nevedia, kedy by platiť mali a kedy nie.

„Poplatky stále patria medzi záležitosti, s ktorými sa občania na nás veľmi často obracajú. Všetky preverované informácie nám ukazujú, že pacienti stále nemajú kompletné informácie," hovorí Sylvia Chrenková, vedúca Jednotky práv pacientov pri ministerstve zdravotníctva. „Stále si to vysvetľuje ako, kto chce," potvrdzuje Mária Orgonášová, prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj minister zdravotníctva Rudolf Zajac si vo štvrtok na pravidelnom stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom vypočul kritiku. Schuster mu porozprával, aké sťažnosti počúva od občanov.

Občasní pacienti väčšinou majú jasno - problémy sú najmä s chronicky chorými ľuďmi a tými, ktorí prichádzajú opakovane s rovnakou diagnózou. Platiť by mali len raz, na začiatku. „Nedodržiava sa to. Neviem, či sú za tým lekári, alebo sestry, ktoré lekári nedostatočne kontrolujú, ale toto si doteraz akosi nedokázali dostatočne vydiskutovať," hovorí Orgonášová.

Často sa stáva, že pacient platí vždy, keď si ide po recept na novú dávku liekov. „Neustále sú sťažnosti na to, že sestra vypýta 20 korún, hoci recept podá medzi dverami a lekár pacienta ani nevidí," hovorí Chrenková. Sťažnosti sú aj na to, že lekári nevydávajú potvrdenky o platbách. „Je to chyba, lebo potom sa nedá dokázať, že občan platil, hoci nemal," hovorí Orgonášová.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. januára musia za recept a za návštevu lekára platiť aj ľudia v hmotnej núdzi, pretože dostávajú novú 50-korunovú sociálnu dávku. Niekde však poplatky začali žiadať aj od zdravotne ťažko postihnutých ľudí. Pre kategóriu ZŤP sa pritom od Nového roka zatiaľ nič nezmenilo, hoci ministerstvo o tom uvažuje.

Jednotka ochrany práv pacientov časť podnetov od občanov postupuje na sekciu štátneho dozoru a kontroly, ktorá ich oficiálne prešetruje. „Poplatkové" sťažnosti prešetrujú aj odbory zdravotníctva jednotlivých samosprávnych krajov.

Zajac sľubuje, že na lekárov pošle daňové kontroly. Okrem toho ministerstvo vydá zrozumiteľné informačné brožúry pre pacientov. „Zaplaťpánboh," hovorí doktorka Orgonášová.

Časté otázky pacientov

Niektoré otázky, ktoré riešila Jednotka práv pacientov (02/59 373 261)

SkryťVypnúť reklamu

Koľko balení lieku môže predpísať lekár na jeden recept?

„Podľa stále platného zákonného opatrenia pri prvom určení diagnózy a výbere lieku možno predpísať na lekársky predpis len jedno balenie lieku. Ak je však potrebné pokračovať v liečbe týmto liekom, možno predpísať na jeden recept dve balenia lieku, vo výnimočných prípadoch tri balenia. Pri chronickom ochorení možno predpísať najviac tri balenia, alebo taký počet balení, ktorý zodpovedá mesačnej liečbe pri určenom dávkovaní predpísaného lieku."

Má sa platiť 20 korún zakaždým, keď si pacient ide po recept, hoci ho len sestrička podá medzi dverami a lekára pacient nevidí?

„Ambulancia v takomto prípade nemá právo vyberať platbu 20 korún za vypísanie receptu. Poplatok sa platí za vyšetrenie, v tomto prípade lekár pacienta nevyšetril."

SkryťVypnúť reklamu

Gynekológ si účtuje poplatok za tzv. priebežný dohľad, prípadne konzultačný poplatok (asi 350 - 400 korún na rok). V tejto cene poskytuje informácie o antikoncepcii, hormonálnej liečbe atď.

„Takýto postup nemá oporu v zákone a lekár vyberá poplatok neoprávnene."

Lekári vyberajú od občanov tzv. úvodný poplatok v sume 100 korún.

„Táto prax nemá oporu v zákone."

Sú prípady, keď si praktickí lekári účtujú 40 korún za vypísanie potvrdenia práceneschopnosti.

„Táto prax nemá oporu v zákone."

Keď lekár predpíše na recept hormonálnu antikoncepciu, hormonálnu substitučnú liečbu alebo liek, ktorý v plnej výške hradí pacient, platí sa v lekárni 20 korún?

„Nie, ak sa na recepte nenachádza iný liek, ktorý je úplne alebo čiastočne hradený zdravotnou poisťovňou."

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka po vyšetrení objednala pacientku na druhý deň na odber krvi. Pri vyšetrení zaplatila 20 korún a aj pri odbere krvi sestra žiadala 20 korún. Je to správne?

„Nie. Zákon hovorí, že od platby 20 korún je oslobodená osoba pri opakovanej návšteve nadväzujúcej na poskytovanie tej istej zdravotnej starostlivosti. Pacientka mala platiť len pri odbere, pri vyšetrení už nie."

Má za dopravu sanitkou platiť aj osoba sprevádzajúca ťažko zdravotne postihnutého? Vo vlaku, v autobuse sprievodca neplatí.

„Áno, sprevádzajúca osoba platí platbu za každý prejdený kilometer, a to aj v prípade, ak je pacient od platby oslobodený. Platba sprievodcu sa rozpočítava podľa počtu prevážaných osôb."

Má pacient platiť, ak príde z inej ambulancie na röntgenové, ultrazvukové alebo CT vyšetrenie?

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade SV a LZ-ových vyšetrení, ako sú laboratórne testy (vyšetrenia biologického materiálu), odborné vyšetrenia (ultrazvuk, EKG, CT), sa neplatí, ak sú vykonané bez priameho kontaktu s lekárom, len v prítomnosti sestry. Platí sa v prípade, že je pacient vyšetrený v odbornej ambulancii a lekár ho osobne vyšetruje."

Ako platia zdravotne postihnutí ľudia

V lekárni

Od poplatku 20 korún za recept sú naďalej oslobodení všetci občania s ťažkým zdravotným postihnutím.

V nemocnici

V nemocnici platia ťažko zdravotne postihnutí ľudia poplatok 50 korún za deň hospitalizácie, najviac 21 dní. Len tí zdravotne postihnutí, ktorí poberajú peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov a nemocnici preukážu rozhodnutie okresného úradu o priznaní kompenzácie, v nemocnici neplatia. Kompenzácie sú pravidelné mesačné príspevky štátu na diétu, ošatenie, hygienu, benzín, prepravu a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

V ambulancii

V ambulancii zákon nestanovil pre ľudí so zdravotným postihnutím nijaké výnimky. Zaplatiť 20 korún musia všetci bez ohľadu na to, či poberajú kompenzácie, alebo nie.

V sanitke

V sanitke sú od platby oslobodení tí ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Ide napríklad o vozičkárov alebo ľudí s barlami. Odkázanosť na individuálnu prepravu preukážu vodičovi sanitky rozhodnutím okresného úradu.

Ostatní ťažko zdravotne postihnutí občania platia v sanitke 1 korunu za kilometer. Zákon určuje, že vodičovi sanitky sa musia preukázať preukazom ZŤP.

Ako platia ľudia v hmotnej núdzi

Ľudia, ktorí sú v hmotnej núdzi, musia od 1. januára platiť poplatky 20 korún v ambulancii, na pohotovosti i v lekárni. Prvé tri dni hospitalizácie budú platiť aj 50 korún za pobyt v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň od Nového roka dostávajú osobitnú dávku 50 korún mesačne na platby v zdravotníctve. Päťdesiat korún na zdravotnú starostlivosť dostane každá spoločne posudzovaná osoba s občanom v hmotnej núdzi, teda aj jeho manželka a deti.

Dávku 50 korún nedostanú tí občania v hmotnej núdzi, ktorí sú od poplatkov u lekára a v lekárni oslobodení z iných dôvodov - napríklad pre ťažké zdravotné postihnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 786
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 658
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 693
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 677
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 209
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu