Krajiny Európskej únie majú, zdá sa, obavy predovšetkým z migrácie Rómov. Naznačujú to aj články v európskych médiách. Skutočne hrozí, že práve toto etnikum bude mať záujem o migráciu do krajín únie? Obáva sa únia takejto migrácie?
„Obava z veľkého prísunu Rómov existuje. Dôkazom je to, že v rokoch 1999 až 2000 niekoľko krajín ako Nórsko, Fínsko, Belgicko, Luxembursko, Veľká Británia a Dánsko prijali voči nám tvrdé opatrenia. V prípade Nórska bolo dôvodom presne 98 slovenských Rómov. Nie 980 ani 9800, ale 98! Takéto číslo stačilo na to, aby sa kajina rozhodla pre vízovú povinnosť. Vidíme, že čísla sú relatívne - z nášho pohľadu, keď tu máme takéto etnické zloženie, to nie sú čísla, nad ktorými by sme sa zamýšľali, ale pre iné krajiny sú významné."
Vyriešia tento problém prechodné obdobia? Nebudú dôvody na obmedzenia trvať aj po niekoľkých rokoch?
„Podmienky sa budú meniť na oboch stranách. Obavy sú spôsobené tým, že únia sa rozširuje naraz o 10 krajín, ktoré sú stále transformujúcimi sa ekonomikami, s dôsledkami ako nezamestnanosť, nižšie HDP na hlavu a podobne. Tento nápor musia členovia úplne logicky riešiť istými opatreniami. Úplne iná reakcia by bola, keby vstupovala jedna krajina."
Ktoré iné skupiny našich obyvateľov by mali záujem odísť za prácou?
„Odísť nestačí. Kto bude chcieť zostať, musí uspieť. Dopyt členských krajín bude jednoznačne po mozgoch, vysokokvalifikovanej sile, navyše, ak špeciálne u nás je tvorivá duševná práca stále výrazne finančne podhodnotená. To sa, žiaľ, premietne v duševnom bohatstve našej krajiny. Potom sa nesmieme hnevať, že sme montážne dielne. Záujem odísť bude mať mladšia generácia, ktorá je nastavená na využitie šance."
Podľa Výskumného ústavu práce a rodiny Slovákom bránia v odchode najmä silné rodinné a priateľské väzby. Sú skutočne také významné?
„Slovensko je naozaj typické črtou, ktorej môžeme hovoriť sociálne sieťovanie - bez ohľadu na to, či ide o rodinné, alebo neformálne zosieťovania. Prežívame predovšetkým vďaka tomu, že sme zaradení v istých neformálnych štruktúrach, kde fungujú rôzne bartre. Koľkí používame vetu: 'Nič bez toho nevybavíš.' Dôkazom je aj to, akú máme vnútornú mobilitu - ľudia majú problém sa presunúť len v rámci okresu, nie to ešte z kraja do kraja alebo z krajiny do krajiny."