BRATISLAVA - Slovenskí občania budú aj po vstupe do Európskej únie, ak ide o voľný pohyb osôb, občanmi druhej kategórie. Členské štáty únie postupne rušia svoje rozhodnutia otvoriť pristupujúcim krajinám svoj pracovný trh hneď po prvom máji.
Ešte pred niekoľkými mesiacmi takýto prístup ohlásilo 5 krajín, tri z nich už sľub odvolali. Tento týždeň o tom začala uvažovať aj Veľká Británia, kde časť politikov žiada obmedzenie prístupu na pracovný trh.
Sociologička Iveta Radičová si nemyslí, že by obmedzenia pracovného trhu u nás spôsobili veľké rozčarovanie. „Možnosť odísť pracovať von nebola podľa mňa dominantná pri rozhodovaní sa o vstupe do únie. Dominantný bol prísľub zlepšenia sociálnoekonomických podmienok na Slovensku. Nespokojní budú tí, ktorí si mysleli, že odídu za vidinou štedrého sociálneho systému."
Sociológ a riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík má rovnaký názor: „Nemyslím si, že po zavedení opatrení na obmedzenie pracovného trhu príde k dramatickej zmene názorov občanov Slovenska na úniu."
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga dúfa, že ľudia nebudú sklamaní: „Vieme, že šanca pracovať v zahraničí bola veľkou motiváciou najmä pre mladých, ale únia nie je len voľný pracovný trh, a netreba zabúdať, že aj tieto obmedzenia sú len na istý čas."
Ján Figeľ, výhľadový komisár Európskej únie za Slovensko, vidí dôvody, pre ktoré krajiny zatvárajú svoje pracovné trhy, v politike. „Pohnútky sú formované niektorými stranami, verejnou mienkou alebo odbormi. Dôvodom nie je dominantne ekonomická situácia, pretože pracovné trhy v týchto krajinách volajú po otvorenosti." Na obavy z migrácie by podľa neho boli lepšou odpoveďou reformy, otvorenosť a vyššia pružnosť pracovného trhu. „Reštrikcie budú podnetom na čierny trh, byrokratické prístupy, korupciu."
Rovnaký názor má aj Tomaga: „Vnútropolitické aspekty často prevažujú nad samotným nebezpečenstvom ohrozenia pracovného trhu. Usilujeme sa partnerov presvedčiť, že podobné obavy boli aj pri vstupe Španielska, Portugalska alebo Grécka, no ukázali sa neopodstatnené." (haj, rk)
Prečo sa nás únia bojí
* migrácia lacnej pracovnej sily môže spôsobiť zvýšenie nezamestnanosti v dnešných členských krajinách (opozičné strany sa snažia získať body upozorňovaním na tento problém),
* obava z rómskej turistiky, zneužívania sociálneho systému, príspevkov v nezamestnanosti,
* verejná mienka v únii tlačí na ochranu pracovného trhu,
* najmä bulvárne médiá vyvolávajú obavy z príchodu desaťtisícov migrantov.
Prečo sa nás únia nemusí báť
* slovenskí občania odchádzajú do zahraničia zvyčajne len na krátky čas a vracajú sa,
* na odchod sa pripravujú najmä mladí ľudia a tzv. „mozgy", čo môže únii len pomôcť,
* platy robotníkov v podnikoch so zahraničnou účasťou na Slovensku sú nadpriemerné a nehrozí ich odchod,
* je výhodnejšie založiť firmu u nás a premiestniť sem výrobu pre nižšie výrobné náklady,
* nižšie vrstvy sú na tom jazykovo horšie, čo znižuje ich uplatnenie na trhu práce,
* pre našincov atraktívne krajiny Nemecko a Rakúsko už oznámili zatvorenie pracovného trhu, ostatné sú menej zaujímavé.
Aké opatrenia zavádza únia proti prílevu pracovníkov
* prechodné obdobia aspoň na dva roky, počas ktorých sa vyžadujú pracovné povolenia rovnako ako doteraz,
* zavedenie minimálnej mzdy, aby zamestnávatelia nemohli zneužívať nových pracovníkov a dávať im nižšie platy,
* kvóty, koľko ľudí z pristupujúcich krajín sa môže uplatniť na trhu práce,
* obmedzenia sa netýkajú profesií, o ktoré majú krajiny záujem.
(rk)
Kandidáti na euroúradníkov dostali výsledky
BRUSEL - Prví uchádzači o miesta euroúradníkov zo Slovenska a ďalších vstupujúcich krajín už dostali výsledky novembrových a decembrových predvýberových testov. Slovenskí uchádzači o miesta pomocných referentov boli zo všetkých krajín najmenej úspešní. Pre Slovensko je k dispozícii 130 miest pomocných referentov, 135 miest prekladateľov a 160 miest sekretárok.
Podľa štatistík Európskeho úradu pre výber pracovníkov sa na testoch pre pomocných referentov, pomocných prekladateľov a sekretárky zúčastnilo asi 17-tisíc ľudí, uspelo takmer 6000 uchádzačov. (tasr)