Budúci slovenský eurokomisár JÁN FIGEĽ včera v Bruseli hovoril so šéfom Európskej komisie Romanom Prodim o svojom budúcom pôsobení v komisii a o rezortoch, ktoré by mohli noví eurokomisári dostať. Do leta však komisári z nových krajín Európskej únie nedostanú svoje rezorty, ale pridelia ich k skúsenejším kolegom.
Debatovali ste s Romanom Prodim aj o tom, ku ktorému kolegovi by vás mohli prideliť?
„Zatiaľ nie. Romano Prodi sa ešte nestretol so všetkými nominovanými členmi rozšírenej komisie. K rozhodnutiu dôjde neskôr, ako širší tím sa stretneme v polovici marca."
Zatiaľ ani netušíte, ku komu vás na začiatku pridelia?
„Stretol som sa s komisármi pre regionálnu politiku Michelom Barnierom a pre rozšírenie Günterom Verheugenom, stretnem sa aj s ďalšími. Pracujú v oblastiach, ktoré sú mi blízke, je možné, že práve s nimi budem spolupracovať."
Nehovorili ste s Prodim o rezortoch, o ktoré máte záujem? V ktorej oblasti by ste chceli pracovať?
„V júni sa začína formovanie novej komisie. Štáty sa musia zhodnúť na novom predsedovi a začne sa navrhovanie novej, 25-člennej komisie. Mám záujem o regionálnu politiku, vedu a výskum, vonkajšie vzťahy s dôrazom na európske susedstvo, dopravu a energetiku. V rozšírenej komisii však bude dôraz najmä na utvorenie kolegiality a skúsenosti s plnohodnotným rozhodovaním v komisii. Podstatné je, že členovia komisie budú niesť politické rozhodnutia za hlasovania a za prácu komisie ako celku."
Brusel sa stane v podstate vaším domovom na najbližšie roky. Kde budete v Bruseli bývať?
„Ešte neviem. Teraz som iba prijal pozvanie Romana Prodiho, organizačné a technické veci prídu na rad neskôr."
Hovorili ste aj o tom, že niektoré štáty sa uzatvárajú a obmedzujú voľný pohybu osôb na európskom pracovnom trhu?
„Nie. Skôr o budúcnosti únie z hľadiska ústavnej zmluvy, o rozdelenom Cypre, o Turecku. Voľný pohyb osôb nie je v rukách komisárov, ale záleží skôr na štátoch, či budú otvorenejšie, alebo sa budú uzatvárať a obhajovať národné záujmy."