FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Obavy obyvateľstva z vývoja slovenskej ekonomiky sa v januári zmiernili. Najväčšmi sa to prejavilo na očakávanej schopnosti ľudí usporiť časť svojich príjmov. Vyplýva to z prieskumu Spotrebiteľský barometer, ktorý uskutočnil Štatistický úrad.
Index spotrebiteľskej dôvery, ktorý meria celkové nálady obyvateľstva, sa síce v januári nachádzal hlboko pod nulou, s hodnotou -32,5 bodu sa však blížil dlhodobému priemeru. Pritom ešte v decembri bol ukazovateľ dôvery spotrebiteľov o 6,4 bodu nižšie.
Oproti decembru sa zlepšila väčšina čiastkových indikátorov. Len pri dvoch štatistici namerali nepatrné zhoršenie nálady obyvateľstva. Jedným z nich bolo hodnotenie vývoja cien za posledný rok, druhým posudzovanie podmienok na veľké nákupy.
Z pozitívnych zmien sa najväčší posun zistil pri odhadovaných úsporách. Podiel domácností, v ktorých respondenti predpokladajú, že v najbližšom roku niečo usporia, sa oproti decembru zvýšil z 19 percent na 26 percent. Priaznivejšia situácia v oblasti rodinného rozpočtu sa prejavila aj pri bilancii príjmov a výdavkov. Podiel rodín, kde príjmy prevyšujú výdavky, narástol za posledný mesiac z 30 na 36 percent.
Celková spotrebiteľská dôvera v januári už nebola najhoršia spomedzi krajín vstupujúcich do Európskej únie. Ešte v decembri bolo Slovensko s indexom -39 na úplnom chvoste spomedzi nových členov. Aj tak však bola horšia nálada v dvoch členských štátoch - v Grécku a Portugalsku.
Čísla za január však už hovoria o tom, že Slováci majú o niečo lepšie vnímanie ekonomickej situácie ako Maďari alebo Cyperčania. Najlepšie hodnotenie ekonomiky spomedzi nových členov EÚ majú obyvatelia pobaltských republík - Estónska, Litvy a Lotyšska. V únii sú to občania škandinávskych krajín, kde dokonca prevládajú optimisti nad pesimistami.
Medzi budúcimi členmi, kde štatistici radia už aj Bulharsko a Rumunsko, je priemerný index spotrebiteľskej dôvery na úrovni -27 bodov. V únii je pesimizmus oveľa miernejší, keď priemerný index dosahuje -12 bodov. (ij)