Podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska je tender na bratislavský paropolynový cyklus zmanipulovaný.
FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - O privatizáciu bratislavského paroplynového cyklu bojuje sedem firiem. Potvrdila to hovorkyňa Fondu národného majetku Tatjana Lesajová.
Medzi zahraničnými energetickými spoločnosťami sa v tendri objavili aj niektoré finančné skupiny, médiami označované za žralokov. Na ich účasť poukázal aj minister hospodárstva Pavol Rusko. „Neprekáža mi ich záujem, ale ich praktiky," povedal. Podľa neho je privatizačný tender prispôsobený jednému, vopred vybranému záujemcovi. Podozrenie adresoval Fondu národného majetku. Podľa jeho šéfa Jozefa Kojdu je to práve rezort Pavla Ruska, ktorý v súťaži favorizoval istú finančnú skupinu.
Záujem finančných skupín o kúpu paroplynového cyklu je podľa ekonómov logický. „PPC s takmer pätinovou rentabilitou tržieb je dobrou finančnou investíciou a vzhľadom na trh elektriny ide aj o výhodnú strategickú investíciu," uvažuje analytik Trendu Juraj Janoška.
Okrem toho má PPC pre najbližších 8 rokov o odber svojej produkcie - elektriny a tepla - postarané. Zabezpečujú mu to dve dlhodobé zmluvy. Jedna je so Slovenskými elektrárňami o odbere elektriny za ceny, ktoré sa vypočítavajú podľa pevne stanovených algoritmov. Druhá je uzatvorená s Bratislavskou teplárenskou spoločnosťou na odber tepla za rovnakých podmienok. Obe platia do roku 2012. „Aj to robí z paroplynu veľmi výhodné podnikanie," myslí si Janoška.
Svoju účasť v tendri potvrdili 1. garantovaná a J & T, ktorá do privatizácie vstúpila spoločne so Železiarňami Podbrezová. Ďalšou je česká finančná skupina PPF, ktorá stojí podľa českého týždenníka Týden za ponukou spoločnosti Kabelcorp, dcérou České pojišťovny. Záujem o paroplyn včera potvrdil ďalší „finančný žralok" - Penta. Má zastupovať záujem švajčiarskej energetickej spoločnosti Atel. Do tendra sa Penta prihlásila cez PPC Holding, 100-percentnú dcérsku spoločnosť VSŽ, v ktorej má majoritu. Jej záujem o energetiku nie je ojedinelý - v Česku horlivo bojuje aj o sprivatizovanie baní prostredníctvom firmy Oakfield. Svoju ponuku na Severočeské doly dokonca dvakrát zvýšila až na 7,5 miliardy českých korún. Urobila tak však až po oficiálnom uzavretí tendra, čo ju znevýhodnilo. Víťazom na predaj baní sa pravdepodobne stane konkurenčná spoločnosť J & T.
Čo je paroplynový cyklus
Ide o kombinovanú výrobu tepla a elektriny vyspelou technológiou až s 90-percentnou účinnosťou spotreby paliva. Na porovnanie - v klasickej kondenzačnej sústave je účinnosť len 34 % a v teplárni s protitlakovou turbínou od 53 do 75 %. Výhodou paroplynu je ekologickosť: v porovnaní s klasickým spaľovaním sú emisie oxidu uhličitého až o 46 percent nižšie. Táto technológia je aj oveľa flexibilnejšia, čo má význam na vykrývanie energetických špičiek zaťaženia v elektrizačnej a teplárenskej sústave.