Šéf CIA George Tenet nepriamo obvinil Georgea Busha, že si z informácií tajnej služby o Saddámovi Husajnovi vybral len tie, ktoré sa mu hodili, aby mohol zaútočiť na Irak. FOTO - REUTERS
WASHINGTON - My sme vojnu nerozpútali. My sme zo Saddáma nikdy nerobili väčšieho netvora, akým v skutočnosti bol. Bezprostrednú hrozbu z Iraku urobili politici.
Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet tak nepriamo obvinil americkú vládu prezidenta Georgea Busha. Podľa Teneta totiž práve ona vybrala z viacerých alternatív, ktoré CIA v analýze irackej hrozby ponúkla, tú najhrozivejšiu.
V Amerike sa tak pravdepodobne začala nová vojna. Bojuje sa o to, kto vlastne zavelil do útoku. Dodnes sa totiž nijaké Saddámove zakázané zbrane nenašli a kritici stále hlasnejšie tvrdia, že vojna nebola oprávnená.
Prezident Bush včera priznal, že zbrane nenašli. Zopakoval však, že akcia bola správnym rozhodnutím a v tom s ním súhlasí aj Tenet.
Verejne vystúpil po trištvrte roku. Prinútila ho k tomu rastúca kritika tajných služieb. Po odstúpení šéfa amerických zbrojných expertov Davida Kaya sa všeobecne za vinníka začala považovať práve CIA. Kay povedal, že chybné informácie o zbraniach hromadného ničenia, ktoré sa v Iraku dodnes nenašli, dala Bushovi tajná služba.
Tenet to odmieta. Podľa neho zo Saddáma urobila bezprostrednú hrozbu vláda. „Analytici pre našich politikov vykreslili objektívny obraz brutálneho diktátora, ktorý pokračoval v snahe získať a vyvinúť programy, ktoré nás mohli kedykoľvek prekvapiť a ohroziť naše záujmy. Nikdy sme však netvrdili, že Irak predstavuje bezprostrednú hrozbu," povedal Tenet.
Tenet povedal, že analytici CIA sa v názoroch na Saddámove zbrane rozchádzali. Vláde preto ponúkli viacero alternatív, ako čítať informácie prichádzajúce z Iraku. Tvrdí, že ani dnes si ešte nikto nemôže byť istý, že v Iraku naozaj žiadne zakázané zbrane nie sú. Na rozdiel od Kaya sa totiž podľa neho pátranie v Iraku ešte zďaleka neskončilo. (kos)