Brusel 5. februára (TASR) - Medzi USA a európskymi spojencami sa črtá nová konfrontácia okolo zotrvania NATO v Bosne po tom, čo aliancia svoje mierové operácie koncom tohto roku odovzdá EÚ. V Bruseli to dnes povedali diplomati citovaní agentúrou Reuters.
O budúcej veľkosti a mandáte hlavného štábu NATO v Sarajeve sa zatiaľ nerozhodlo, USA si však želajú, aby si aliancia v Bosne ponechala zodpovednosť za pátranie po osobách obvinených z vojnových zločinov a v oblasti potláčania teroristických hrozieb.
Zástupcovia Washingtonu tvrdia, že medzi 19 členskými krajinami je výrazná podpora pre postoj USA, vysokopostavený európsky diplomat pri NATO však tento týždeň povedal, že EÚ "bude musieť mať určitý druh kontroly" nad operáciami zameranými na zadržanie podozrivých z vojnových zločinov.
Napriek viacerým pokusom sa vojakom NATO zatiaľ nepodarilo zatknúť bosnianskosrbských vojnových lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča, ktorí sú hľadaní pre obvinenia z genocídy.
"Sú tu prvé znaky napätia okolo toho, komu to patrí. Najväčší Európania spomedzi Európanov si želajú, aby prítomnosť NATO bola čo možno najmenšia," povedal jeden diplomat.
Odovzdanie misie EÚ tiež nastoľuje otázku, čo USA urobia so svojou základňou v Tuzle na severe Bosny, kde sa počet vojakov znižuje na osem stovák.
Americký ambasádor pri NATO Nicholas Burns povedal, že možnosť odovzdania osemročnej operácie aliancie Európskej únii bude predmetom diskusie v piatok na stretnutí spojeneckých ministrov obrany v nemeckom Mníchove.
Burns však pred novinármi dodal, že konečné rozhodnutie nebude pravdepodobne prijaté pred júnovým summitom NATO v tureckom Istanbule.
Nová jednotka rýchlej reakcie EÚ svoj mierotvorný debut absolvovala minulý rok malou jednotkou v Macedónsku, neskôr nasledovala misia v Konžskej demokratickej republike.
Spojené štáty sa pôvodne snažili schladiť ambície EÚ o prevzatie oveľa väčšej mierovej operácie v Bosne, ktorej stavy sa v súčasnosti redukujú z 12.000 na 7000 vojakov. Čiastočným dôvodom je podozrenie Washingtonu, že európsky obranný projekt je Francúzskom inšpirovaná snaha o podkopanie NATO.
Ale vzhľadom na to, že americkí vojaci sa sústredia na Irak a Afganistan, USA v októbri 2003 súhlasili s otvorením rozhovorov o odovzdaní SFOR.
Cristina Gallachová, hovorkyňa šéfa zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera Solanu, vyhlásila, že bosnianska jednotka EÚ bude bezpochyby rovnako robustná ako jej predchodca.
Podľa diplomatov EÚ rozhodnutie o "zvyškovej" prítomnosti aliancie bude v konečnom dôsledku na bosnianskej vláde a NATO - kam patrí 11 z 15 súčasných členov únie.
Už sa dohodlo, že misia EÚ v Bosne bude závisieť od plánovacích kapacít a prostriedkov NATO, čo znamená, že aliancia sa nemôže jednoducho zbaliť a odísť.
Podľa diplomatov by NATO malo v Bosne zostať, aby povzbudzovalo a dozeralo na proces reformy tamojších ozbrojených síl, ktorá je jedným z kritérií pre prijatia do programu Partnerstvo za mier, nevyhnutný prvý krok pre prípadné členstvo krajiny v NATO.