orú dnes v Bratislave predstavili združenia Občan a demokracia a Aspekt.
Knižka je určená predovšetkým učiteľom. S návodmi na výučbu hrou môže inšpirovať v etickej výchove.
Ružový a modrý svet poukazuje na rôzne formy diskriminácie, od nižších platov za rovnakú prácu až po úlohu materstva v živote muža a ženy. Podľa údajov, ktoré udáva, ženy zarábajú len do 80 percent mužskej mzdy, najmarkantnejší rozdiel je pri ľuďoch s vysokoškolským vzdelaním. V roku 2000 u nás ženy s vysokou školou dostali len 65,4 percenta z platu rovnako vzdelaného muža. Nerovnosť sa potom prejavuje aj v dôchodkoch a najmä staršie ženy sa stále častejšie ocitajú v sociálnej núdzi.
Na deťoch sa podpisuje aj mýtus krásy, odtrhnutý od skutočného života. Kým pred 30 rokmi vážila priemerná modelka o 8 percent menej ako priemerná Američanka, dnes je ľahšia až o 23 percent. Poruchami prijímania potravy trpí v snahe podobať sa "ideálnej kráske" stále viac dievčat aj na Slovensku. Škodlivý stereotyp vo vnímaní krásy podporuje postavenie ženy do úlohy tovaru v reklamách na produkty, ktoré so ženou nemajú nič spoločné. Ako na tlačovej besede konštatovali autorky, naša rada pre reklamu nepovažuje diskrimináciu na základe pohlavia za problém a sexistickú reklamu toleruje.
Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia je presvedčená, že proti pretrvávaniu rodových stereotypov vo výchove na školách môžu najviac urobiť rodičia. Ľudia by tiež nemali zabúdať, že sa svojich práv, vrátane práva na rovnaké zaobchádzanie, môžu dožadovať na súdoch. Pufflerová víta pripravovaný zákon proti diskriminácii. "Mohlo by to zmeniť situáciu v tom, že ľudia - ženy i muži, alebo príslušníci a príslušníčky menšín budú skôr odhodlaní obhájiť svoje práva," uviedla pre SITA. Verí, že zákaz diskriminácie, zakotvený v ústave, bude antidiskriminačným zákonom čitateľnejší a pre občana lepšie pochopiteľný.