Brusel 5. februára (TASR) Európska komisia si želá voľný pohyb pracovníkov v EÚ čo najskôr po rozšírení a vyzýva členské štáty únie, aby ich národné politiky v tomto smere odrážali realitu na trhu práce a viedli k čo najskoršiemu zrušeniu rôznych obmedzení.
Komisia tak dnes reagovala na množiace sa informácie o rôznych prekážkach, ktoré súčasné štáty EÚ plánujú uplatniť voči záujemcom o prácu z nových členských krajín únie, vrátane Slovenska. Zdá sa totiž, že po 1. máji úplne otvorí svoj trh práce len Írsko.
"Radi by sme videli, aby mohli všetci občania vo všetkých členských štátoch užívať všetky práva čo najskôr, ale možné obmedzenia sú dohodnuté v prístupovej zmluve a to rešpektujeme. Zabezpečme však, aby národná politika členských štátov odrážala realitu na trhu práce a viedla čo najskôr k voľnému pohybu pracovníkov," uviedol dnes predstaviteľ EK, ktorý si neželal byť menovaný.
Podľa jeho slov komisia vidí veľké výhody rozšírenia EÚ a obavy z masívneho prílevu pracovníkov z nových krajín "môžu byť prehnané".
EK zatiaľ dostala oficiálne informácie o zamýšľaných opatreniach len od šiestich krajín únie. Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Fínsko Brusel informovali, že plánujú využiť dvojročné prechodné obdobie a neotvoriť trh práce ľuďom z nových krajín. Po dvoch rokoch budú mať možnosť predĺžiť toto opatrenie o ďalších päť rokov.
Veľká Británia a Írsko zasa komisiu informovali, že svoj pracovný trh otvoria. O plánovanom sprísnení sociálneho systému v Británii EK zatiaľ informácie nemá. Jej experti ale zdôraznili, že ak k nemu dôjde, musí sa týkať rovnako občanov všetkých krajín EÚ.
"Ak raz členský štát pracovníka (z novej krajiny) na svoj trh príjme, nesmie s ním zaobchádzať v sociálnej oblasti inak (ako s pracovníkom zo starej členskej krajiny)," upozornil jeden z expertov.
Komisia tiež pripomenula, že prechodné obdobia sa týkajú len pracovníkov, ktorí sa chcú zamestnať u zamestnávateľa v starej členskej krajine EÚ, netýkajú sa samostatne zárobkovo činných osôb. Tie si budú môcť zakladať svoje podniky, s výnimkou niektorých služieb v Nemecku a Rakúsku.
EK nemá presné odhady, koľko pracovníkov z nových členských štátov sa bude po 1. máji uchádzať o prácu v niektorej z 15 súčasných krajín EÚ. Podľa štúdie, ktorú experti citovali, sa ale očakáva v roku po rozšírení presun asi 250.000 ľudí, neskôr asi 100.000 ročne. Nejde však iba o pracovníkov, ale aj študentov, samostatných podnikateľov, dôchodcov či rodinných príslušníkov a to všetkými smermi, teda nielen z nových krajín do starých.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh