Francis Joyon sa na 27-metrovom trimaráne Idec blíži k prístavu Brest na záver svojej sóloplavby okolo sveta za rekordných 72 dní, 22 hodín a 54 minút. Na snímke vľavo dole sa teší z úspechu. FOTO - TASR/AFP
Hrdina románu Julesa Verna z roku 1873 Phileas Fogg si predsavzal precestovať okolo sveta za osemdesiat dní a aj svoj cieľ uskutočnil. Svetu trvalo ďalších 131 rokov, kým sa Vernova vízia stala skutočnosťou aj na vode. Prekonal ju až francúzsky jachtár Francis Joyon pred dvomi dňami. Ako prvý na svete sa v sólo jazde okolo sveta dostal pod 80 dní, keď do cieľa vo francúzskom prístave Brest dorazil v utorok nadránom po 72 dňoch, 22 hodinách a 54 minútach.
Lepší o dvadsať dní
Štyridsaťosemročný kapitán a otec dvoch detí zlepšil doterajší rekord krajana Michela Desjoeyeauxa o dvadsať dní a šokoval jachtársky svet. Joyon plavbu absolvoval na svojom trimaráne Idec, čo je malá trojtrupová loď s dvoma plavákmi a prídavným motorom. „To, čo predviedol, bola demonštrácia sily, zmyslu pre vodu, efektivity a fantastickej navigácie," zložil mu poklonu Bruno Peyron, kapitán katamaránu Orange, na ktorom preplával svet za 79 dní. V jeho prípade však nešlo o sólovú nonstop jazdu. Peyron velil viacčlennej posádke.
Rekord na dlhý čas?
Joyon preplával za 72 dní 27 150 míľ (vyše 43-tisíc km), čo predstavuje priemernú rýchlosť 25 km/h. Ohúril aj Brita Robina Knox-Johnstona, ktorý bol jedným z priekopníkov sólo plavby okolo sveta. V rokoch 1968/1969 ju zvládol za 313 dní. „Je to obdivuhodný výsledok a dôkaz nielen Joyonovej energie, ale aj mentálnych schopností. Väčšina rekordov je tesných, no tento je impozantný," vyhlásil.
„Mám dôvod sa domnievať, že Francisov čas hneď tak niekto neprekoná. Veď doterajšie maximum stlačil o dvadsať percent," dopĺňa britská jachtárka Ellen McArthurová, kapitánka prvej čisto ženskej posádky, ktorá sa v roku 1989 zúčastnila na pretekoch okolo sveta Whitbread round.
Poslednú noc nezažmúril oko
Vo francúzskom prístave Brest sa v utorok ráno usmieval aj samotný Joyon, hoci mal za sebou prebdenú noc. „Nemohol som spať, bol príliš silný vietor a rozbúrené more," hovorí rodený Bretónec, ktorého šesť minút pred ôsmou ráno, vítali na brehu obaja synovia, manželka Virginia, ďalší kamaráti. „Určite sa netešili času, keď som dorazil, veď museli vstávať za úplnej tmy," žartoval Joyon. Neskôr mu blahoželal aj francúzsky minister športu Jean-Francois Lamour.
Joyon je rovnako presvedčený, že jeho čas vydrží dlho. „Nebude ľahké ma prekonať, súperi určite budú mať čo robiť." Podľa odborníkov pri Joyonovi počas plavby stálo aj šťastie. Nebýva zvykom, aby sa najmä cez Indický oceán plavil v takom dobrom počasí. A Atlantický podľa McArthurovej preplával naozaj v rekordnom čase.
Zvládol aj ostatné prekážky: krátku, ale silnú depresiu v Tichom oceáne, dvojdňové zdržanie pri brazílskom pobreží pre hustú hmlu, veľkú únavu pri zdolávaní Hornovho mysu, aj malé poškodenie lode, keď narazil na vyčnievajúci kameň z vody.