Smrť začala plynové komory navštevovať v americkej Nevade

Musel to byť zvláštny pohľad. Pozerať sa malým okienkom na muža umierajúceho v plynovej komore. Volal sa Gee Jong. Trest smrti dostal za surovú vraždu Toma Quonga Keeho, člena súperiaceho mafiánskeho gangu. Keď mu ponúkli možnosť stať sa prvým popraveným

v plynovej komore, vraj súhlasne prikývol. Išlo o historicky prvú popravu v plynovej komore. Stalo sa to pred osemdesiatimi rokmi, ôsmeho februára 1924 vo väznici amerického štátu Nevada.

Priviazali ho na kreslo pripomínajúce elektrické a o pár minút neskôr v miestnosti, ktorá bola ako väčšia toaleta, začal z nádoby pod kreslom unikať smrtiaci plyn ako výsledok chemickej reakcie kyanidu, oxidu uhličitého a kyseliny. Odsúdený sa snažil najskôr zhlboka nadýchnuť, ale to mu robilo viditeľné ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Potom začal trhať rukami, akoby dúfal, že remene popustia a akýmsi zázrakom sa vytrhne. Nič z toho nedokázal. Hlava mu začala po piatich minútach klesať na hruď. Vypínal sa ešte k nádychu. Nešlo to. Potom sa prestala hýbať hlava, ruky znehybneli. Z tela unikol život. Pre istotu však odsúdenca v kresle nechali dlhšie. Kat si chcel byť istý účinkom nezvyčajnej popravy.

Prvá poprava sa podarila podľa plánu. Správa sa rýchlo rozletela do všetkých väzníc únie. Niektorí riaditelia väzníc chceli vedieť, aký mohol mať počas takého umierania odsúdenec pocit. Dr. Allen McLean Hamilton, vtedy povestný toxikológ, k správe o prvej poprave plynom priložil aj vedecký posudok. Zdôrazňoval, že ide o oveľa humánnejší odchod zo sveta než obesením či zastrelením. A dodával, že „je to oveľa humánnejšia poprava než na elektrickom kresle." Na záver ešte poznamenal: „Vrelo metódu odporúčam."

SkryťVypnúť reklamu

Časť riaditeľov väzníc však nevadským pokusom nadšená nebola. Podľa dobovej literatúry niektorých riaditeľov so slabšou povahou pochytila hrôza pri predstave smrti udusením. Niektorí chceli proces predsa len akosi „poľudštiť" a navrhovali, aby odsúdencov likvidovali plynom počas spánku. Tento návrh neprešiel.

Po Nevade pristúpili na plyn štáty Arizona, Kalifornia, Maryland, Missouri, Mississippi, Nové Mexiko, Severná Karolína, Oregon a Wyoming. Išlo o štáty, kde s novou „modernou" formou popráv súhlasili guvernéri. Bez ich podpisu to nešlo. Popráv v plynových komorách sa dožadovali aj niektorí riaditelia väzníc v ďalších štátoch. Ak sa guvernér postavil proti, popravovalo sa pôvodnými, klasickými metódami - obesením, zastrelením alebo uškvarením v elektrickom kresle.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí riaditelia väzníc v žiadostiach o popravu plynom vraj okrem pohnútok o spáse vrahovej duše pridávali aj odsek o nezanedbateľnej úspore finančných nákladov. Pre obesenca sa zvyčajne musela postaviť podľa zákona nová šibenica, čo mohlo vyjsť s povrazom aj na sto dolárov. Pri smrti zastrelením museli povoliť popravnú čatu, čo bolo ešte drahšie. Poprava plynom bola dokonca lacnejšia než elektrické kreslo. Smrtiaca zmes chemických látok vyšla štát iba na jeden dolár a osemdesiat centov.

Na nápad popravovať odsúdencov plynom prišiel akýsi major Delos Turner. Zasadzoval sa za takýto trest predovšetkým pre vojenských dezertérov. Jeho myšlienka sa však ujala v civilných väzniciach. Keď začiatkom sedemdesiatych rokov zrušili v Amerike trest smrti, osireli aj plynové komory. No v roku 1977 sa začalo znovu popravovať, pretože pribúdalo ťažkých vrážd a Amerika sa rozhodla proti ich nárastu brániť metódou oka za oko a zub za zub. Obnovili sa aj popravy v plynových komorách. Z tridsiatich ôsmich štátov únie, ktoré posielajú vrahov na smrť, dnes už používa plynové komory iba päť štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednou osobou popravenou plynom bol Walter LeGrand v Arizone v roku 1999. Odsúdenci majú v súčasnosti možnosť „širšieho výberu". Väčšina, a sú medzi nimi aj ženy, dáva prednosť trom vpichom smrtiacou injekciou. Prípad Nevada vraj pôsobí na väčšinu vrahov či vrahýň priveľmi skľučujúco.

Zajtra - Začiatok rusko-japonskej vojny

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu