Pakistanec sleduje Chanovo priznanie v priamom prenose.
FOTO - REUTERS
Obetný baránok alebo skutočný vinník? Otec pakistanského jadrového programu Abdul Kádir Chán na seba zobral vinu a povedal, že za šírenie jadrových technológií do Iránu, Líbye a Severnej Kórey v 80. a 90. rokoch nesie zodpovednosť len on. V priamom televíznom prenose sa potom za svoje aktivity ospravedlnil národu a vyhlásil, že konal bez súhlasu vlády. Prezidenta požiadal vo vystúpení pripomínajúcom Orwellov román 1984 o milosť a zhovievavosť.
Znalci pakistanských pomerov neveria, že sa dá taký vážny prípad vysvetliť vinou jednotlivca, hoci aj významného.
Agentúra AP citovala Chánovho priateľa. Podľa neho mal vedec minulý týždeň vládnym vyšetrovateľom povedať: „Čokoľvek som robil, vedeli o tom aj bossovia." O Chánových podozrivých aktivitách podľa tohto zdroja vedel prezident Parvíz Mušaraf a najvyššie postavení generáli. Spolu s Chánom je do prípadu zapletených aj niekoľko vedcov.
Chán bol šéfom jadrového ústavu do roku 2001 a verejnosť ho vníma ako národného hrdinu. Vlastníctvo jadrovej bomby patrí k silným zdrojom pakistanského národného sebavedomia a uväznenie šéfa celého projektu by verejnosť nahnevalo. Sotva mu preto hrozí väzenie. Pravdepodobnejšie je, že sa Chán výmenou za prebranie zodpovednosti za kšeftovanie trestu vyhne.
Pakistan je od vojny v Afganistane v roku 2001 strategickým partnerom Spojených štátov a generál Parvíz Mušaraf je garantom tohto vzťahu. Bushova administratíva bola ochotná prižmúriť oko nad nedostatkami pakistanskej demokracie a skutočnosťou, že Mušaraf sa dostal k moci vojenským pučom. Washingtonu ide o boj proti terorizmu, v tejto oblasti žiada opatrenia. Pakistanský prezident preto musel zakročiť proti obchodovaniu s citlivými informáciami, hoci sám nemusí byť bez viny. „Prezident Mušaraf nás uistil, že Pakistan sa nezapojil do šírenia jadrových zbraní - myslím teda pakistanskú vládu," povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan.
Chán mal kontakty v Perzskom zálive, odkiaľ predával technológie, ktoré sa mohli dostať do rúk aj teroristickým skupinám, čo je najhoršia možnosť.
Podľa agentúry AP sa dvaja pakistanskí jadroví vedci koncom roku 2001 stretli s vodcom teroristickej siete al-Káida Usámom bin Ládinom. Neskôr ich zadržali s podozrením z prezradenia tajných informácií, napokon ich prepustili.
MAREK CHORVATOVIČ