Starostka Bádic Darina Čelináková hovorí, že Badičania sa po osamostatnení prebrali k životu. Peňazí má však obec málo, strecha na kultúrnom dome pohltila takmer polovicu obecného rozpočtu.
FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
BÁDICE - Bádice s 350 obyvateľmi sa pred rokom odčlenili od Podhorian. Ľudia sú s týmto krokom spokojní a hovoria, že sa im lepšie dýcha.
Do kultúrneho domu, kde sídli aj obecný úrad, predtým zatekalo. Dnes má novú strechu, ktorá pohltila takmer polovicu obecného rozpočtu. Väčšinu prác vykonali Bádičania svojpomocne.
„Tridsať rokov sme nemali nič, teraz máme aspoň niečo," hovorí administratívna pracovníčka Terézia Pallová, ktorá pracuje u starostky v rámci verejnoprospešných prác. „Ľudia sa na úrad chodia aj vyrozprávať. Samostatnosť si pochvaľujú najmä na stretnutiach v kultúrnom dome," dodáva.
Podhorany sa tridsať rokov o nás nestarali, tvrdia Bádičania. V predchádzajúcom zastupiteľstve mali Bádice iba päť poslancov, ktorým sa nepodarilo pre obecnú časť veľa vydobyť.
„Teraz máme svoj úrad, aj vlastný rozhlas," hovorí Veronika Szabová. „No do Podhorian chodíme aj naďalej na poštu," dodáva Miro Arpáš.
„Dali sme zaviesť telefón, elektrinu, kúpili sme počítač a vybavenie úradu. Zvyšná časť 1,1-miliónového rozpočtu sa minula rýchlo. Vyše 80-tisíc korún budeme za strechu splácať tento rok. Musíme ešte zaviesť plyn, opraviť cesty, obnoviť dom smútku," hovorí starostka Darina Čelináková. Za prínos osamostatnenia považuje to, že ľudia sa prebrali k životu. Za mínus označila málo peňazí. Jediným plateným zamestnancom obce je starostka. Úrad by však potreboval najmenej dvoch zamestnancov, ale nemá ich čím zaplatiť. Kompetencie v oblasti školstva a stavebného konania obec odovzdala mestu. (bej, th)
Európa sa spája, naše obce sa rozdeľujú
Na Slovensku sme podľa politológa Daniela Balka zaznamenali dve vlny osamostatňovania obcí. V prvej vlne po roku1989 sa naprávali krivdy socializmu, ktorý násilne pričleňoval niektoré obce a mestské časti. Neskôr sa odčleňovali mestské alebo obecné časti, ktoré sa cítili v spoločenstve ekonomicky nevýhodné. „Problémom osamostatnenia je, že malé obce nie sú vzhľadom na nízke príjmy schopné zabezpečovať nové kompetencie, ktoré im ukladá zákon. Stáva sa, že obec je síce samostatná, no vzápätí väčšinu kompetencií deleguje späť mestu, od ktorého sa odčlenila a mestu za to platí," hovorí Daniel Balko. V celej Európe sú nadobecné spoločenstvá, ktoré majú približne 15- až 20-tisíc obyvateľov. V Škandinávii sú za samostatné samosprávne jednotky považované približne 40-tisícové komunity. (bej)