BRATISLAVA - Zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska tvrdia, že lekári v gynekologických ambulanciách tehotné ženy často zbytočne nahovárajú na potrat. Preto podporili vznik gynekologickej ambulancie pre veriace ženy. Ordinovať by sa malo od marca v súkromnej Nemocnici s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave.
„Viacnásobné matky dostávajú otázky, prečo majú toľko detí. Pri možnosti pôrodu cisárskym rezom rodičkám niekedy odporúčajú, aby si dieťa radšej nechali vziať a zbytočne neriskovali," povedal hovorca KBS Marián Gavenda.
Pokiaľ sa experiment osvedčí, podobné ambulancie môžu vzniknúť aj v ďalších mestách. Podľa Gavendu majú dvere ordinácie otvorené aj neveriace ženy.
Riaditeľ nemocnice Peter Križan hovorí, že ide o normálnu ambulanciu bez prívlastkov, ktorú nemocnica prenajala odborníkovi. Podmienka, aby išlo o veriaceho, nebola súčasťou zmluvy. „Máme iba jasne definované, čo sa zaväzuje lekár plniť pre nemocnicu, ostatné je jeho marketingová stratégia." Nemocnica neskúmala, kto za lekárom stojí.
Gavenda tvrdí, že ženy, ktoré sa rozhodnú donosiť aj dieťa s pravdepodobnosťou zdravotného postihnutia, už nebudú musieť v ambulancii počúvať ironické poznámky. Podľa lekárky Anny Kováčovej, matky ôsmich detí, sú lekári mnohokrát ovplyvnení socialistickou výchovou, keď sa žene po narodení troch detí automaticky ponúkala antikoncepcia a často aj interrupcia.
Gynekológovia tvrdenie, že nútia ženy na interrupcie, považujú za nehoráznosť. Prešovský krajský odborník pre gynekológiu Rudolf Halák sa počas svojej 30-ročnej kariéry nestretol s podobnou sťažnosťou: „Našou snahou je privádzať na svet zdravé a živé deti." Počet interrupcií podľa neho rapídne klesá. Ženy si podľa neho dnes odkladajú pôrod na neskôr, čím stúpa riziko poškodenia plodu. „Pokiaľ sa žena rozhodne plod donosiť, je sledovaná v poradni, ale nie je nútená na predčasné ukončenie tehotenstva." (čtk, tasr, haj)
Čo môže odmietnuť gynekológ
Na Slovensku dnes môže gynekológ odmietnuť z dôvodu výhrady svedomia iba vykonanie potratu. Ako každý iný lekár môže odmietnuť výkon, na ktorý nemá dostatočnú prax a vzdelanie. „Náhradníka vtedy určí primár," povedala Soňa Horváthová z ministerstva zdravotníctva.
Lekár môže odmietnuť výkon, ak prekročí limit, ktorý mu prepláca poisťovňa, vtedy musí samosprávny kraj odporučiť iného lekára.
Ak si výhradu svedomia na interrupcie uplatňuje celá nemocnica, musí lekár odporučiť pacientke, v ktorom zariadení jej zákrok urobia.
Ak vláda a poslanci schvália zmluvu medzi Slovenskom a Svätou stolicou o výhradách svedomia, ktorú pripravuje ministerstvo spravodlivosti, budú si môcť lekári uplatniť výhradu svedomia aj pri iných zákrokoch. „Ľudský život sa začína podľa kresťanskej náuky počatím a prerušenie v ktoromkoľvek štádiu sa považuje za neprípustné," hovorí doktorka Anna Kováčová.
Za metódy, ktoré prerušujú počatý život, sa podľa katolíckej cirkvi pokladá okrem interrupcie aj antikoncepcia, sterilizácia, ale aj umelé oplodnenie.
„Prirodzená antikoncepcia využíva možnosť biologického rytmu ženy, kým hormonálna už zasahuje do počatého života, lebo robí sliznicu neschopnou prijať oplodnené vajíčko," hovorí Kováčová. Antikoncepcia navyše podľa nej umožňuje sexuálny život pre potešenie a oddeľuje ho od cieľa - reprodukcie, čo vedie k promiskuite a poskytuje argumenty aj na legalizáciu homosexuálnych vzťahov.
Lekári by si na základe zmluvy mohli uplatniť výhradu svedomia aj pre umelé oplodnenie, keďže pri ňom vznikajú viaceré embryá, no nie všetky prežijú. (haj)