Za posledné týždne podobné odhodlanie zverejnila desiatka zahraničných firiem, najmä z oblasti strojárskej výroby. Ak by svoje zámery uskutočnili, prišlo by približne 70 miliárd korún čerstvého kapitálu a s ním zhruba 6-tisíc pracovných miest.
Podľa analytika Uni Banky Viliama Pätoprstého by bolo chybou považovať to za hotovú vec. „Tie investície sú zatiaľ len deklarované a nemusí sa so všetkými podariť dohodnúť aj konečnú fázu," povedal.
Ekonómovia považujú za hlavný magnet pre investorov reformy a lacnú pracovnú silu. V takomto duchu píšu o Slovensku aj zahraničné médiá. Niektoré prirovnávajú krajinu k automobilovej mekke - americkému Detroitu, iné vyzdvihujú rovnú daň. „Zahraničné médiá nás vnímajú oveľa častejšie ako v minulosti a je dôležité, že nás často uvádzajú ako príklad," povedal Pätoprstý.
Aký vplyv by mal masívny príchod firiem, zatiaľ ekonómovia len odhadujú. „Firmy tu budú vytvárať pridanú hodnotu, zamestnávať ľudí a, samozrejme, platiť ich. I napriek rôznym úľavám budú platiť štátu dane a tým podporovať ďalšie investície, napríklad do diaľnic," dodal Pätoprstý.
Časom by však Slovensko mohlo prísť o svoju hlavnú výhodu - lacnú prácu. Analytik Slavie Capital Pavol Ondriska v SME upozornil na riziko, že „ak stúpnu mzdy na určitú úroveň a firmám nebude stačiť rast produktivity práce, dôjde opäť k presunu do lacnejšej krajiny"
Autor: jj