KSS sa pre ropu obrátila na OSN

BRATISLAVA - Iracká vláda sa zaujíma o zverejnený zoznam, podľa ktorého Saddám Husajn daroval ropu mnohým organizáciám a politických stranám za to, že mu prejavili lojalitu. Na zozname figuruje aj slovenská komunistická strana, ktorá ale akékoľvek kontak

BRATISLAVA - Iracká vláda sa zaujíma o zverejnený zoznam, podľa ktorého Saddám Husajn daroval ropu mnohým organizáciám a politických stranám za to, že mu prejavili lojalitu. Na zozname figuruje aj slovenská komunistická strana, ktorá ale akékoľvek kontakty s Irakom v deväťdesiatych rokoch vylučuje.

KSS sa obrátila listami na OSN, dočasnú irackú vládu aj na francúzsky denník, ktorý zverejnil údajný zoznam tých, čo sa podieľali na nelegálnych obchodoch s ropou. Predseda KSS Jozef Ševc povedal, že o celej kauze, do ktorej niekto zatiahol KSS, chcú zistiť fakty, aby mohli postupovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od oslovených chcú odpoveď na otázku, či je KSS na zozname subjektov obchodujúcich s ropou a kto za komunistov podpisoval kontrakty.

Jeden obchod s irackou ropou uskutočnila v roku 1998 slovenská firma Petrimex Supply, keď podpísala zmluvu na nákup 1 milióna barelov ropy s irackou spoločnosťou SOMO. „Vieme o tomto výmennom obchode v rámci programu Ropa za potraviny," povedal hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga. Petrimex Supply bola dcérskou spoločnosťou Petrimexu a neskôr sa stala súčasťou Slovnaftu. Vedúci odboru vzťahov k verejnosti v Slovnafte Dušan Valuch o žiadnom obchode s irackou ropou nevie. „Nemám žiadne informácie o spoločnosti Petrimex Supply," povedal.

Podľa informácií SME bola v OSN zaregistrovaná na dovoz irackej ropy firma Slovnaft Supply and Trading, s. r. o, ktorá je od roku 2001 v likvidácii. Za spoločnosť Petrimex bol v Iraku pred rokom 1998 rokovať bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Marián Mojžiš, súčasný manžel Anny Nagyovej, bývalej Mečiarovej riaditeľky kancelárie na Úrade vlády. Povedal to SME bývalý veľvyslanec v Bagdade Karol Sorby.

SkryťVypnúť reklamu

Sekretárka v jednej zo spoločností, v ktorých Mojžiš figuruje, nám povedala, že je pracovne mimo Slovenska a príde až v stredu.

Iracké denníky rozlišujú medzi dvoma formami Husajnových obchodov s ropou v rámci programu OSN Ropa za potraviny. Jedna forma bola čistý dar za lojalitu voči jeho režimu, druhá mohla byť aj obchod za peniaze.

To je možno dôvod, pre ktorý sa na zozname tých, ktorým Husajn ropu daroval, ocitla iba slovenská komunistická strana. Firma Petrimex Supply mohla uzavrieť normálny obchodný kontrakt, a preto sa na zozname neocitla.

V roku 2000 bol na oficiálnej návšteve Iraku minister hospodárstva Ľubomír Harach. „Jej cieľom bolo vyriešiť starý iracký dlh," povedal Harach.

Bola s ním aj skupina asi 12 podnikateľov, ale „nepodpísal sa ani jeden protokol a nedošlo k žiadnym oficiálnym dohodám". Na veľtrhu sa zúčastnili aj zástupcovia slovenských ropných spoločností a Slovnaftu, ale neboli oficiálnymi členmi delegácie.

SkryťVypnúť reklamu

Harach SME povedal, že Slovnaft mal v čase jeho ministrovania dohodnuté dodávky zo Saudskej Arábie, čo mu povedali predstavitelia Slovnaftu. Na ministerstve hospodárstva sa včera nepošťastilo nájsť žiadne informácie o Harachovej ceste do Iraku, tvrdil hovorca Alexander Škurla.

Pravosť tzv. Husajnovho zoznamu spochybňujú veľvyslanci rôznych krajín v Bagdade s tým, že bolo nemožné vyvážať z Iraku toľko ropy, koľko obsahuje zoznam.

Orbánova vláda vraj o obchode s ropou vedela

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA - Iracký minister zahraničných vecí Hošjar Zabarí pred niekoľkými dňami na oficiálnej návšteve v Sofii zopakoval stanovisko Irackej vládnej rady, že bude žiadať vrátenie ropy a peňazí, za ktoré si údajne bývalý prezident Saddám Husajn kupoval podporu zahraničných politikov a organizácií. Podmienkou je, aby sa tieto obvinenia potvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemáme na mysli len ropu, ale aj peniaze a ďalšie bohatstvo, zmizlo toho oveľa viac než to, o čom teraz hovoríme," povedal minister.

Prípadom sa zaoberá niekoľko krajín, ktorých občania boli uvedení na zozname. V Maďarsku polícia a tajná služba vyšetrujú prípad krajne pravicovej Strany maďarského záujmu (MÉP), ktorá mala od Saddáma dostať 4,7 milióna barelov ropy.

Tajné služby, ministerstvo zahraničia a vtedajšia vláda premiéra Viktora Orbána podľa súčasného ministra obrany Ferencza Juhásza o obchode vedeli už pred rokmi. On sám v tejto veci interpeloval ako opozičný poslanec v septembri 2000. MÉP získal podľa Juhásza z obchodu 500- až 600-tisíc dolárov. Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Tamása Tótha existenciu kontraktu potvrdili aj informácie maďarského veľvyslanectva v Bagdade. Vtedajší minister zahraničia János Martonyi označil tieto tvrdenia za kačicu, pohyb mnoho stotisíc ton ropy podľa neho nebolo možné realizovať nenápadne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií denníka Népszabadság sa kontrakt realizoval cez ruské firmy. (pm, tasr)

Autor: ROMAN KRPELAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  1. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  4. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 12 632
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 489
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 519
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 290
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 695
  6. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 665
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 801
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 629
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu