Bojnickí lekári hovoria, že ich prípad sa môže stať precedensom a ak by minister rovnako razantne postupoval aj voči iným nemocniciam, za krátky čas by sa vraj ľudia nemali kde liečiť.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BOJNICE, BRATISLAVA - Vzájomné obviňovanie medzi lekármi z nemocnice v Bojniciach a ministrom zdravotníctva sa stupňuje. V októbri totiž zomrel v nemocnici pacient a podľa ministerskej kontroly jeho smrť zapríčinilo konanie lekárov. „Správa hlavného odborníka ministerstva v odbore anestéziológia a resuscitácia hodnotí postup pracovníkov Nemocnice s poliklinikou Bojnice ako postup non lege artis teda v rozpore s obvyklým postupom, v dôsledku čoho došlo k úmrtiu pacienta," povedala hovorkyňa ministerstva Alexandra Novotná.
Minister je nespokojný s postupom Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý podľa neho nekoná, ako by mal, a odmieta prevziať zodpovednosť za kvalitu zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ktorá pod neho patrí. Riaditeľ nemocnice od októbra, keď došlo k smrti pacienta, neurobil nič, okrem toho, že podal trestné oznámenie.
„V prípade smrti pacientky v súkromnom sanatóriu Medius v Bratislave samosprávny kraj konal a pozastavil zariadeniu licenciu, kým sa prípad nevyšetrí a nevykoná sa náprava. Trenčiansky kraj však nekoná," hovorí Novotná.
Lekári z nemocnice sú na ministra nahnevaní. Situáciu označujú za veľmi vážnu - denne musia pacientov presviedčať o tom, že im dokážu poskytnúť potrebnú starostlivosť. Na včera preto zvolali zhromaždenie, na ktoré pozvali aj zástupcov vlády a parlamentu. Neprišiel však nik a tak ministrovi zdravotníctva adresovali lekári list. Odsudzujú ho v ňom, že dlhodobo poškodil meno nemocnice, hoci prípad úmrtia pacienta podľa nich nie je oficiálne vyšetrený. Podozrievajú ho zo zneužitia situácie pre osobný politický prospech. Za to, že poškodil základný vzťah pacienta k zdravotníckemu zariadeniu, ho „ako ministra odsudzujú a ako za lekára sa za neho hanbia".
„Pokiaľ vieme, výsledky vyšetrovania zatiaľ nie sú k dispozícii a preto považujem postup pána ministra vyslovene za neodborný. Poškodil ním meno celej nemocnice, všetkých doktorov. Časť svojich ordinačných hodín trávim tým, že musím ľuďom vysvetľovať, že ešte stále fungujeme," povedala nám včera lekárka nemocnice. Bojnickí lekári chcú získať podporu kolegov aj na víkendovom sneme Slovenskej lekárskej komory.
Ministerstvo nežiada zavretie celej nemocnice, len chcú, aby nemocnica a kraj niečo robili. „Žiadame, aby kraj pozastavil činnosť, ktorá súvisela s výkonom poskytnutým pacientovi, a ktorá bola vykonaná tak, že mala za následok smrť pacienta. Oni musia rozhodnúť, čo urobiť. Ale nerobia nič."
Riaditeľ nemocnice podľa ministerstva nekonal dôsledne. „Vec bol podľa zákona o zdravotnej starostlivosti povinný dôkladne vyšetriť - ustanoviť komisiu, ktorá prípad prešetrí, a výsledky vyšetrovania odovzdať predsedovi samosprávneho kraja, ktorý mal vyvodiť patričné dôsledky. To neurobil. Dotyční lekári stále pracujú. Predstavitelia samosprávneho kraja by zase nemali čakať na orgány činné v trestnom konaní, ktorých úlohou je zistenie trestnoprávnej zodpovednosti. Oni však nesú zodpovednosť za kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti v danej nemocnici," hovorí Novotná. (eta, mar)