Zjavným príkladom sú podľa prezidentky TIS Emílie Sičákovej-Beblavej snahy politických strán nominovať do vysokých postov štátnej správy a štátnych firiem svojich politických nominantov a nie odborníkov.
Ďalším príkladom je márny pokus ministra spravodlivosti Daniela Lipšica presadiť prísny zákon o konflikte záujmov. „Tento návrh je kľúčový," povedal právnik Pavel Nechala. Poslanci však podľa neho prijali také pozmeňujúce návrhy, ktoré zo zákona urobili „papierového tigra", keď znemožnili reálne uplatniť prísne sankcie. Napriek vládnym sľubom sa prakticky nič nezmenilo ani v kontrole financovania politických strán, „existujúci stav im vyhovuje", povedala Sičáková-Beblavá.
Nechala kritizoval, že 128 poslancov naopak hlasovalo za návrh poslanca Jána Drgonca, ktorý rozširuje ich imunitu. „Je to v rozpore s protikorupčným programom vlády," povedal.
Podľa TIS sa usilujú bojovať s korupciou najmä ministerstvá vnútra, spravodlivosti a sociálnych vecí. Viac je však takých, ktoré proti korupcii robia málo alebo nič.
Ani samospráva podľa Sičákovej-Beblavej nechce „prijať rázne protikorupčné opatrenia".
Na Slovensku podľa TIS stále chýba akýsi „protikorupčný líder". Tým by mali byť podľa Daniely Zemanovičovej politické strany, ktoré sa však protikorupčným opatreniam navyše vyhýbajú.