BRATISLAVA - Poisťovne sa sťažujú, že slovenské súdy priznávajú poškodeným, napríklad obetiam dopravných nehôd, príliš vysoké odškodné. Varujú, že ak sa zákonom neobmedzí výška odškodného, budú musieť zvýšiť sumy za povinné zmluvné poistenie.
Poisťovatelia tvrdia, že nikde v Európe sa nedá vysúdiť také vysoké odškodné ako u nás. Zatiaľ najvyššia žaloba, ktorej musia čeliť, žiada 65 miliónov korún. Prípadov je však veľa a súčet súm, ktoré poškodení žiadajú od poisťovní len za dopravné nehody do roku 2002, je vyše tri miliardy korún.
Sudcovia síce vychádzajú zo základného maxima 240-tisíc a posudku lekára, ale potom sumu zvyšujú, každým rokom viac. „V tom je ten hlavný problém," hovorí právnik Slovenskej kancelárie poisťovateľov Martin Fučík.
Poisťovne sú v nevýhode aj preto, lebo podľa starého systému zákonného poistenia sú v prípadoch, ktoré sa stali do konca roku 2001, proti rozsudkom bezmocné. V novom systéme už sa môžu proti rozsudku odvolať.
Fučík je presvedčený, že „pri niektorých rozsudkoch došlo k porušeniu zákona". A to nielen v prípade dopravných nehôd. Súd napríklad v jednom prípade priznal dôchodkyni odškodnenie 9 miliónov a za rovnaké poškodenie zdravia mladému mužovi 3 milióny korún. Prípady mimoriadne vysokých odškodných registrujú najmä na východnom Slovensku a stojí za nimi niekoľko advokátskych kancelárií.
Podobný podozrivý prípad s vysokým odškodným oznámil predvčerom minister spravodlivosti Daniel Lipšic a podal trestné oznámenie na sudcu, advokáta a exekútorku. Prípad sa stal v Michalovciach.
Ministerstvo zdravotníctva už pripravuje s poisťovňami novelu zákona, ktorá určí základnú výšku odškodnenia na takmer 3 milióny korún a umožní ju zvýšiť iba o presne stanovené percento. V Česku bola najvyššia priznaná suma 2 milióny.
Autor: rp, mar