Brusel 3. februára (TASR) Zhruba 90 percent všetkých problémov a otázok v príprave na členstvo v EÚ, ktoré vlani v novembri vyčítala Európska komisia Slovensku, je doriešených. Vyhlásil to dnes po dlhých rokovaniach s predstaviteľmi EK v Bruseli slovenský vicepremiér Pál Csáky.
Schôdzka, na ktorej delegácie SR a EK podrobne prešli všetkých 30 kapitol európskej legislatívy, trvala viac ako štyri hodiny.
Podľa Csákyho jediným vážnym otvoreným problémom ostáva nadprodukcia ocele v košickom US Steel, ostatné nedoriešené veci sú technického charakteru. Nehovorilo sa o žiadnych sankciách, ostala otvorená jedna vážna téma nadprodukcia ocele, a tam môžu byť ešte komplikácie, povedal Csáky.
Cieľom Slovenska je podľa neho pripraviť sa tak, aby bolo v EÚ medzi najlepšími novými členmi. Už dnes si dovolíme tvrdiť, že sme v tej lepšej časti pristupujúcich krajín, povedal vicepremiér.
EK v novembrovej monitorovacej správe adresovala Slovensku štyri varovania: jedno kvôli US Steel, ďalšie tri v oblasti poľnohospodárstva.
O US Steel sa dnes nehovorilo, spor o objem výroby ocele sa rieši na samostatných rokovaniach. Momentálne sa čaká na stanovisko košického podniku ku kompromisným návrhom.
V oblasti poľnohospodárstva vyčítala EK vlani meškanie pri budovaní platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) a modernizácii potravinárskych podnikov.
Komisia dnes konštatovala jednoznačný pokrok vo všetkých oblastiach. Je stanovený presný časový harmonogram a ten sa nám darí dodržiavať, informoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Stopercentné vyriešenie problémov možno podľa neho čakať až k 1. máju.
Platobná agentúra bola založená zákonom a má dnes už 450 zamestnancov, teraz čaká na akreditáciu, povedal minister. Pri systéme IACS nevidí problém, skúšobná prevádzka v dvoch regiónoch prebehla v januári, teraz sa vychytávajú drobné softvérové chyby a od 1. apríla bude systém plne pripravený vo všetkých regiónoch.
Čo sa týka podnikov na spracovanie potravín (najmä bitúnkov a mliekarní), tieto mali podľa Simona dosť času prispôsobiť sa normám EÚ. Tie, ktoré tak neurobili, ukončia prevádzku. Slovensko už zatvorilo viac ako 97 takýchto podnikov, nasledovať by mala ešte asi stovka, odhaduje Simon.
Experti podľa diplomatov menším bitúnkom odporúčajú, aby sa z porážok preorientovali na spracovanie mäsa. Bitúnky ostanú len väčšie, kde sú porážky zvierat efektívnejšie a tie budú mäsom zásobovať aj menšie spracujúce podniky.
Komisia dnes získané informácie o príprave SR spracuje a koncom mesiaca bude informovať členské štáty únie. Myslím, že sa nemáme čoho báť, uzavrel Csáky s tým, že zatiaľ čo v novembri zaberali výčitky komisie voči Slovensku asi 15 strán, dnes sú to už len dve strany.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed Upozornenie: TASR vydá k správe zvukové záznamy.