Ľubľana 3. februára (TASR) - Nemecko neurobí žiadne ústupky v otázke budúceho spôsobu hlasovania v Európskej únii. Zdôraznil to dnes nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer počas krátkej návštevy Slovinska.
Napriek tomu považuje Fischer dohodu o podobe európskej ústavnej zmluvy v rámci EÚ za možnú. Opačná situácia by mala nepriaznivé následky.
"Dvojrýchlostná Európa nie je optimálny cieľ, bolo by to najkrajnejšie riešenie," varoval šéf slovinskej diplomacie Dimitrij Rupel, s ktorým sa Fischer stretol na zámku Brdo pri Ľubľane.
Slovinská vláda viackrát deklarovala, že v prípade neúspechu rokovaní o ústave EÚ je pripravená pridať sa k rýchlejšej skupine európskych štátov.
Každý členský štát má právo prezentovať národné záujmy pri formovaní svojej zahraničnej politiky, nesmie však stratiť z očí celoeurópsky záujem, povedal Fischer. Cieľom rokovaní o európskej ústave je vyváženosť týchto pozícií.