John Le Carré.
FOTO - REUTERS
Ale v priebehu deväťdesiatych rokov John Le Carré preukázal, že je skutočne veľkým spisovateľom a že si našiel nové pole, ktoré bude v skúmať vo svojich majstrovských prózach - vystupujú v nich agenti - vyslúžilci. To je prípad posledného autorovho románu Absolute Friends - Priatelia na život a na smrť, ktorý vyšiel uplynulý víkend.
Čudácky Angličan menom Ted Mundy sa v Mníchove spamätáva z krachu svojej jazykovej školy a podvodu, ktorý na ňom spáchal jeho spoločník. Živí sa ako sprievodca v rozprávkovom sídle Ľudovíta Bavorského a v bistre sa zoznámi s mladučkou Turkyňou, ktorej muž sedí v base ako šéf jednej z mnohých tureckých mafií, chce s ňou začať nový život, ale, ako sa čoskoro dozvieme, jeho život bol vždy plný nových a nových začiatkov.
Na scéne sa zjaví Tedov starý priateľ Sasha, s výzorom ako škriatok, ktorého našiel kedysi medzi trockistami a anarchistami v západnom Berlíne.
Teda pri demonštrácii zmlátili policajti, keď sa snažil fyzicky postihnutého Sashu chrániť. Časom sa zo Sašu za veľmi spletitých okolností stal dvojitý agent a vzápätí sa ním stáva aj Ted. Spoločne pracujú pre britskú tajnú službu a sú v kontakte až do konca studenej vojny, keď sa ich cesty rozdelia.
John Le Carré je skvelý štylista a príbehy Teda aj Sashu, rovnako ako ich sklamanie z komunistických režimov nám rozpráva veľmi presvedčivo a rafinovane, vedie nás od jednej zápletky k druhej až vrcholu, k finále, o ktorom sa nepatrí rozpisovať. Le Carré totiž aj politických zmenách zostal thrilerovým autorom, a aj teraz si pre čitateľov pripravil celkom nečakanú pointu.
Strhujúci príbeh sprevádza jeho ironický a ľudský pohľad na ideológie a fanatizmus aj jeho hlboké znepokojenie zo stavu sveta. John Le Carré veľmi dobre vie, že koniec studenej vojny bol len koncom etapy, po ktorom nás čaká nová, tiež nebezpečná budúcnosť, a aj islamský fundamentalizmus bude len jednou z jeho hrozieb.
Autor: Ladislav Nagy