
.
Tvrdí, že toto je jej definitívne posledná hráčska sezóna. Preto sa aj rozlúčila s melbournskými divákmi na Australian Open. Lenže 47-ročná Martina Navrátilová (USA) nikdy nemá dosť a kedykoľvek vezme raketu do ruky, narába s ňou ako za mlada. Nedá sa uveriť, že by niekto v jej veku ešte dosiahol to, čo řevnícka rodáčka vlani: z ničoho sa vo štvorhre dostala na 6. miesto svetového rebríčka. Vyhrala sedem titulov na okruhu WTA, dva grandslamové v mixe, jediná na svete vyhrala všetky grandslamové tituly vo dvojhre, štvorhre a mixe (dovŕšila to na Australian Open 2003), stala sa najstaršou víťazkou grandslamového turnaja vôbec vo veku 46 rokov (Wimbledon 2003), vrátila sa do Fed Cupu po ôsmich rokoch a zvýšila v ňom skóre na 39:0, mala celkovú bilanciu roka 61:17 a len štvorhrami zarobila takmer pol milióna dolárov. V Melbourne Parku sme sa s tenisovou legendou po roku znovu pekne po česky porozprávali.
Titul v mixe vám ušiel, vo štvorhre iba dve kolá - mrzí vás to?
„Tá štvorhra ma hnevá. Rozhodne sme prišli s Raymondovou uhrať viac, ale mali sme smolu, že z nejasných dôvodov nenasadili Davenportovú s Morariuovou a chytili sme ich v 2. kole. Raymondová bola Davenportovej partnerkou vlani, mala s ňou nejakú históriu a už sme prehrávali, ešte sme len šli na dvorec. Prvý set Lisa dosť kazila, ale ten druhý 0:6 sme zbabrali obe. V mixe sme s Paesom vlani triumf nečakali, teraz sme postupu do finále verili, ale aj tak je to krásne, lebo človek nemá nikdy nič v živote zaručené, nemôže si zvykať len na víťazstvá."
Nepovažujete zavedenie superbrejku do 10 namiesto 3. setu v mixe za stavu 1:1 za nedôstojné grandslamovému turnaja?
„Že či? Je to nefér, veď už takí juniori hrajú plné tri sety. Namiesto tajbrejku si po dvoch setoch môžeme hodiť korunou. Dva-tri nešťastné zásahy a celý zápas je fuč. Aj som to McNameemu pripomenula. Roku 1985 sme spolu vyhrali Wimbledon a záverečné tri dni sme hrali tri zápasy. Každý trojsetový a ten semifinálový bol v 3. sete 24:22. Neverím, že by sme v prípade tajbrejkov všetky tri vyhrali. Nemožné."
To sa asi nedá zmeniť. Veď to zaviedli kvôli televízii a šetreniu času.
„Nám oficiálne povedali, že skrátením zápasov prejaví viac špičkových mužov záujem o mix. Omyl, je v tom naozaj zasa televízia a čas."
Nezdá sa vám, že na tom betóne sú tenisti čoraz zraniteľnejší, predčasne končia a doplácajú na to zdravím?
„Pokojne k tomu môžete pridať aj to, že tenis zovšednel a je nudnejší, lebo mu chýba pestrosť. Väčšina turnajov sa hrá z ekonomických dôvodov na betóne a - rovnakým štýlom. Už ho stavajú dokonca aj do hál, kde ešte ten mäkší koberec ako-tak šetrí telo. Ničia sa kĺby, kosti, chrbty, svaly a ničí sa tenis. Vylúčené, aby som hrala do 38 rokov dvojhry, keby som začínala dnes s tenisom."
Čo musí prežívať hráčka vnútri počas krízy akú postihla v minulej sezóne napríklad aj Slovenku Danielu Hantuchovú?
„Pamätám sa, keď som začínala. Vymýšľala som všetky možné a nemožné uhly, čudné údery a zahrala som tak jeden z 20. Namiesto toho, aby som loptu čo najjednoduchšie vrátila súperke, prešpekulovala som, čo sa dalo. Človek myslí na všetko možné a ešte viac si lopty komplikuje. Neuvedomí si to, až kým nezačne vyhrávať. Mali sme s Danielou výborné rozhovory. Návrat však bude trvať dlhšie a len aby problémy neboli iba tenisové."
Budúci rok sa vraj dáte na televízne komentovanie a potom šup do politiky?
„Komentovanie ma baví a aspoň nestratím kontakt s tenisom. V USA však teraz tenis neletí. Dávajú futbal, bejzbal, basketbal, hokej a tlačia sa tam nové športy, väčšinou extrémne a bláznivé. Nedávno sa objavil taký šport, keď na korčuliach dobrodruhovia letia dolu bobovým tobogánom. Na to už naozaj nemusíte mať zvláštny talent, iba ak pevné nervy, guráž a šťastie, že sa nerozsypete za prvou zákrutou."
Čo zamýšľate v politike? Chcete napodobniť Schwarzeneggera?
„To prekrútili v Nemecku. Povedala som, že ak môže byť Schwarzenegger guvernérom Kalifornie, potom mám svaly aj ja. Na druhý deň niekde napísali, že už budem čoskoro guvernérkou Floridy. To teda nie. S americkou a medzinárodnou politikou si nechcem začať. Aspoň nie teraz. Bavilo by ma ovplyvňovať dianie v ženskom tenise. Prijala by som funkciu šéfky WTA alebo nejakú novovytvorenú funkciu. Ženský okruh stagnuje, nemá ako napredovať, a to je zla perspektíva. Hráči spolu nedržia, sú v područí agentov, tí kontrolujú aj turnaje. Chýba vrúcnejší kontakt s médiami, ktoré tenis predávajú. Všetko ide cez agentov, na nič nie je čas. Turnaj sa dá hrať na hociktorom mieste na svete, ale keď nie sú hráčky, niet turnaja. Veľmi sú strážené a prehnané boli bezpečnostné opatrenia aj v Melbourne."
Ešte slovko k dopingu. Nemyslíte si, že v tenise nastáva paranoja a strach z toho, že vás nachytajú?
„Súhlasím. Dnes sa dá ľahko hráča potopiť, niečo mu namiešať. Preto nosím so sebou nielen nápoje, ale aj jedlo. A fľašu obyčajne nepustím z ruky. V Austrálii aj tak zle varia, no rada mám veci pod kontrolou. Moja trénerka Giselle Tiradova dáva na stravu pozor. Nikdy som nemala do činenia s dopingom. Viem, že niektorí podvádzajú, ale väčšina je čistá."