Roger Federer. FOTO - REUTERS
V nedeľu skončené 92. majstrovstvá Austrálie v tenise pokračujú mimo dvorcov. V domácich médiách hodnoteniami, povzdychmi, kritikou ženskej súťaže, pripravovaných zmien a prestreliek Cash - Philippoussis. Veľkohubý Pat Cash, ktorý si vo svojej knihe nedal servítku pred ústa a poohováral Lendla, McEnroa i bývalého zverenca Philippoussisa, o Markovi po prehre s Arazim vyhlásil: ,,Príliš sa rozptyľoval mimo tenisu, v noci pred zápasom ktovie čo robili so speváčkou Deltou Goodremovou a odflákol osemfinále."
Philippoussis, pred dvoma mesiacmi hrdina Davisovho pohára, informoval médiá, že dostával domov výhražné telefonáty z Cashovho tábora. Cash pripustil, že mu telefonoval, ale iba na vysvetlenie svojich komentárov. Stretol sa však iba s nadávkami a hnevom tenistu, ktorého nazval ,,najpremárnenejším talentom" a uvažuje o súdnej dohre.
Cash priveľa kritizoval
Cash pred turnajom kritizoval aj Federera, že je bez trénera a príliš lipne na priateľke Vavrincovej a ,,takto nemôže vyhrať titul". Roger však jasne získal Australian Open. Podľa McEnroa a Vilasa, ktorí komentovali v Melbourne jeho zápasy, práve 22-ročná švajčiarska svetová jednotka je ,,najkompletnejší hráč, akého videli, Sampras 21. storočia a dosiahne viac vavrínov než ktokoľvek pred ním". Big Mac sa Rogera zastal a vyhlásil: ,,Za mojich čias väčšina hráčov nemala trénerov a prvý angažoval kouča na komerčnej báze až Vilas v Austrálii, keď si priviezol Tiriaca do Melbourne 1978."
Raz aj v pertskej zoo
Organizátori turnaja Australian Open, ktorý je z grandslamovej štvorky najchudobnejší na prémie, najmladší a najrozcestovanejší, stále špekulujú, ako prilákať čo najviac hráčov po novom roku a získať naoptimálnejší formát. Šampionát sa už konal v decembri, januári i februári, v šiestich mestách Austrálie a Nového Zélandu, z toho raz nedôstojne na periférii záujmu v pertskej zoo! V Melbourne vymysleli najskôr zatváraciu strechu, potom nočné zápasy, rovnaké odmeny mužom i ženám, jediní z grandslamových gigantov mali v názve sponzora, teraz tam zasa vniesli prívlastok ázijsko-pacifický, aby pritiahli investorov z okolia, ba skúšali aj elektronické zariadenie na rozhodovanie na čiarach.
Nie všetko sa osvedčilo. Najnovší plán hrať mužské finále storočnice budúcu sezónu večer v grandslamovej premiére sa stretol v novinách s veľkou kritikou. Pritom si šéfovia open odporujú v tom, že dávajú rovnaké odmeny ženám i mužom, ale len muži im zarábajú peniaze vo večerných televíznych seriáloch.
Hardennovej etika pod paľbou
Ženský turnaj trpel neprítomnosťou Sereny Williamsovej, Capriatiovej, Selešovej, Dokičovej a z formy hrajúcej Venus Williamsovej a Hantuchovej. A keď vo štvrťfinále odstúpila Mauresmová, belgické finalistky Hardennová a Clijstersová nemali silnú konkurenciu. Prirodzene, tlač si pochvaľovala bojovnosť a skromnosť Aussie Kim, no zasa raz sa terčom zloby stala Hardennová, ktorá vo finále na svoj brejkbal na 5:3 v treťom sete ovplyvnila rozhodkyňu De Jenkenovú. Clijstersovej loptu na čiaru, ktorú čiarový rozhodca ukázal ako dobrú, Justine gestami naznačovala sebaisto v aute a De Jenkenová opravila výrok. Namiesto 3:4 a zhody bolo hneď 3:5 a podávala víťazka.
Hardennová už vlani v Melbourne odpadávala v kŕčoch proti Davenportovej, aby vyhrala 9:7. V Paríži na eso S. Williamsovej v treťom sete na 5:2 dvihla ruku, že nie je nachystaná a vynútila si nové lopty. Zrazu bolo 4:3. V Amerike, keď prehrávala, vzala si prestávku na ošetrenie, po ktorej hrala ako vymenená. O jej tenisovom umení nikto nepochybuje, no jej etika na dvorci a férovosť nenachádzajú veľa priateľov na tribúnach a už ani v hráčskej šatni.
Rebríček ATP Champions Race
1. Roger Federer (Švajč.) 200
2. Marat Safin (Rus.) 140
3. Juan-Carlos Ferrero (Šp.) 91
4. Andre Agassi (USA) 90
5. Dominik Hrbatý (SR) 85
6. Lleyton Hewitt (Austr.) 65
7. Nicolas Escudé (Fr.) 65
8. Sébastien Grosjean (Fr.) 62
9. Carlos Moya (Šp.) 59
10. Paradorn Srichaphan (Thaj.) 57
...
53. Karol BECK 11
57. Karol KUČERA 10