Len dvadsaťdvaročný belgický džokej Christophe Soumillon vyhral vlaňajší šampionát rovinových jazdcov s 207 víťazstvami, čím prekonal rekord Američana Casha Asmussena (204) a majiteľom koní zarobil 7 232 075 eur (v prepočte 314,3 milióna Sk). Blesk z jasného neba.
Christophe Soumillon sa narodil 4. mája 1981 v Bruseli. Jeho otec Jean-Marc bol dobrým rovinovým, ale najmä prekážkovým jazdcom, ktorý sa pred dvadsiatimi rokmi presadzoval nielen na domácich, ale aj na zahraničných hipodrómoch (vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku a inde). Keď mal Soumi (tak prezývajú turfmani Christopha Soumillona) pätnásť rokov, odišiel s ním otec do Francúzska. Ubytovali sa v Precy-Sur-Oise, ktoré leží len deväť kilometrov od známeho hipodrómu v Chantilly, na ktorom sa od roku 1836 beží Prix du Jockey-Club (derby). Učňovské roky prežil v tréningovom stredisku Cedrica Boutina, ktorý rýchlo spoznal, že dostal do rúk neobrúsený jazdecký drahokam, a preto mu venoval veľkú pozornosť.
„Na dosiahnutie majstrovstva talent nestačí, ale treba k nemu pridať aj usilovnosť, vytrvalosť a pokoru. Tieto vlastnosti Soumimu nechýbajú, a preto sa z roka na rok zdokonaľoval, takže ešte ani nie dvadsaťročný sa zviditeľnil," spomína na svojho žiaka Cedric Boutin.
Prvé dostihy vo Francúzsku vyhral Soumi v novembri 1997 a v nasledujúcej sezóne triumfoval jedenásť ráz. V roku 1999 vyhral s 56 víťazstvami učňovský šampionát a v rebríčku najlepších francúzskych profesionálov skončil na štrnástom mieste. Nasledujúcu zimu sa vybral na skusy do Kuala Lumpur v Malajzii.
Predelom v kariére mladého Belgičana bol rok 2001, keď známy džokej Gérald Mossé prijal angažmán v Hongkongu, v dôsledku čoho svetoznámy chovateľ plnokrvníkov, majiteľ dostihovej stajne, multimilionár a hlava šíitskej sekty izmailovcov Aga Chán stratil svojho prvého jazdca.
„Hľadal som dobrého džokeja, ale tí najlepší už mali angažmán, takže mi nezostalo nič iné, ako obzrieť sa medzi talentmi. Našiel som Christopha, vybral som si ho a urobil som dobre," hovorí tréner Andre Fabre, legendárna postava francúzskeho i svetového turfu. Syn diplomata, ktorý sa narodil v Španielsku (1945) a vyštudoval v Nemecku, je už nepretržite sedemnásť rokov francúzskym šampiónom trénerov a jeho zverenci povyhrávali po celom svete najprestížnejšie dostihy.
Soumi svojho bohatého zamestnávateľa nesklamal a za dôveru sa mu odvďačil senzačným víťazstvom na Prix du Jockey-Club (derby) v sedle žrebca Anabaa Blue. Víťazne sa do cieľa doviezol na chrbtoch koní počas sezóny ešte 88-krát a v šampionáte džokejov obsadil piatu priečku. U turfmanov si vyslúžil prezývku Super Soumi.
„Je akoby zmixovaný s Cashom Asmussenom a Olivierom Peslierom. Na prvého sa podobá odvahou a krásnym sedom a na druhého skvelou rukou, odhadom tempa a inteligenciou," charakterizoval Soumiho jazdecký prejav Andre Fabre.
Mladý džokej však nie je anjel, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Aj on má muchy, ktoré musí tréner neraz aj pomocou trestov odháňať.
„Soumi býva často nedisciplinovaný a najmä v príchodoch na tréningy a na dostihy nedochvíľny. Veľa ráz som mal nervy napnuté na roztrhanie, keď som na neho musel čakať v padoku a o ňom nebolo ani chýru. Na takýto prístup k povinnostiam potom platia v mojej tréningovej centrále buď pokuty, alebo au revoier," vysvetľoval občasné problémy s talentovaným džokejom prísny tréner.
V roku 2002 Soumi v dostihovom sedle doslova žiaril a turfmani začali o ňom rozchyrovať, že je na dobrej ceste nasledovať slávneho francúzskeho džokeja Yvesa Saint-Martina, ktorý bol v krajine galského kohúta pätnásťkrát jazdeckým šampiónom a nezmazateľne sa zapísal do histórie svetového turfu. Mladý Belgičan totiž vyhral 99 prestížnych dostihov, v jazdeckom šampionáte skončil druhý a po sezóne mu mecenáš Aga Chán ponúkol ešte lukratívnejšiu zmluvu, ako mal doteraz.
Zdá sa, že Soumi vie byť vďačný, lebo v minulom roku turfový svet doslova očaril. Na chrbte trojročného Dalakhaniho triumfoval nielen na francúzskom derby, prestížnom Víťaznom oblúku a ďalších troch dostihoch, ale v svetovom rebríčku trojročných koní ho katapultoval na prvé miesto. Za sezónu vyhral 207 dostihov, z ktorých 22 malo štatút prvej, druhej alebo tretej grupy, čo sú najvýznamnejšie skúšky anglických plnokrvníkov.
„Samozrejme, že sa z titulu šampióna teším, ale mojím vzorom je Michael Schumacher a jeho šesť triumfov vo formule 1. Rád by som kráčal v jeho šlapajach," vyznal sa Christophe Soumillon, ktorý bude azda raz nasledovať francúzskych šampiónov Geralda Mossého, Dominiqua Boeufa a Oliviera Pesliera a príde do bratislavského Starého hája predviesť svoje jazdecké umenie.
JURAJ GRESSNER
FOTO - ARCHÍV AUTORA