Štadión Reliant v Houstone bol počas finále Super Bowlu beznádejne vypredaný. FOTO - REUTERS
V hľadisku 72-tisíc a pred televíznou obrazovkou na celom svete takmer miliarda ľudí sledovala v nedeľu dramatické finále ligy amerického futbalu (NFL). Klub New England Patriots z mesta Foxborough neďaleko Bostonu sa po druhý raz v priebehu troch rokov tešil zo zisku Super Bowlu. Opakoval sa scenár spred dvoch rokov, keď znovu v samom závere rozhodol kop Adama Vinatieriho. Najprv ním zlomil St. Louis, teraz Carolina Panthers štyri sekundy pred koncom.
New England vyhral 32:29. Hralo sa na novom štadióne v Houstone, ktorého výstavba stála 450 miliónov dolárov. Dlho to bola na trávniku obyčajná nuda. Prvých 27 minút (americký futbal sa hrá na 4x15 minút čistého času) neskóroval ani jeden tím, čo je nový rekord súťaže.
Deň finálového zápasu Super Bowl je podľa CNN v Amerike najväčší neoficiálny sviatok. Zápas má priam neuveriteľnú sledovanosť, na štadióne nechýbajú hviezdy šoubiznisu. Počas finále si zaspievali Aerosmith, Willie Nelson, Janet Jackson či Kid Rock. Otázkou týždňa vraj ani tak nebolo, kto Super Bowl získa, ako to, či si Janet príde do hľadiska vypočuť jej brat Michael Jackson. Neprišiel, ale zato Justin Timberlake počas vystúpenia „vyrobil" škandál, keď Janet - vraj nechtiac - odhalil prsník.
Pravdou ostáva, že finále Super Bowlu je v prvom rade biznis. Po celom Houstone sa v deň finále predávalo špeciálne šampanské za 150 dolárov venované zápasu. Podľa odhadov CNN spotreba alkoholu v krajine sa počas víkendu takmer zdvojnásobila, za čipsy utŕžili predajcovia o 5 miliónov dolárov viac ako inokedy. Spoločnosť CBS, ktorá v USA vysielala priamy prenos, predávala počas zápasu 30-sekundový reklamný šot za 2,3 milióna dolárov. Pred zápasom sa divákom prihovoril americký prezident George Bush.
Veľký dôraz kládli organizátori aj na bezpečnosť. Do terénu vyrazilo v Houstone 5400 policajtov, na štadión sa dalo dostať len cez jeden z deväťdesiatich detektorov kovov. Ulice okolo štadióna uzavreli betónovými blokmi, sedem míľ od dejiska zápasu bolo na pár hodín označených za bezletovú zónu. Lietadlá na linke Washington - Houston z bezpečnostných dôvodov v nedeľu vôbec nepremávali, hoci americká vláda poprela, že by to nejako súviselo so Super Bowlom. (rh)