
via boli vystavení politickým tlakom a že boli sledovaní.
Juppého odsúdili na osemnásť mesiacov nepodmienečne. Pokiaľ rozsudok nadobudne právnu moc, stratí na desať rokov právo byť volený a nebude sa môcť uchádzať v roku 2007 o prezidentské kreslo po Jacquovi Chiracovi, za ktorého dediča býva označovaný.
Bývalý premiér, ktorý je teraz predsedom vládnej strany Zväz pre ľudové hnutie, sa odvolal, ale inak sa k rozsudku nevyjadril. Jeho okolie už dáva najavo, že vzhľadom na okolnosti nemuselo byť rozhodnutie sudcov úplne nestranné. Tejto téze nahráva skutočnosť, že rozsudky nad Juppém a ďalšími obžalovanými boli omnoho tvrdšie, než žiadala prokuratúra.
Chirac, ktorého sa proces tiež nepriamo dotkol, pretože bol v inkriminovanom čase Juppého šéfom, v nedeľu nariadil zriadenie komisie, ktorá má obvinenie sudkyne vyšetriť. „Chirac riadi protiútok," napísal denník Le Parisien, podľa ktorého prezident bráni nielen priateľa, ale aj svoj vlastný štít.
Sudkyňa povedala, že ju aj kolegov počas procesu pravidelne „navštevovali", že boli pokusy dostať sa do ich počítačov a že ona aj kolegovia sú presvedčení o tom, že odpočúvali ich telefóny.
Denník Le Figaro pripomína, že tlakom boli v posledných rokoch vystavení aj sudcovia, ktorí sa zaoberali rozsiahlym škandálom okolo úplatkov ropnej spoločnosti Elf a údajne nezákonným predajom zbraní do Angoly.
Debata o politických dôsledkoch procesu sa naďalej točí hlavne okolo budúcich prezidentských volieb, v ktorých bol Juppé považovaný za Chiracovho kandidáta. Terajší vývoj nahral ďalšiemu kandidátovi z radov vládnej pravice, ministrovi vnútra Nicolasovi Sarkozymu. (čtk)