Ozbrojení policajti na stráži na letisku Heathrow v Londýne. Pre hrozbu teroristických útokov v nedeľu zrušili niekoľko letov z Anglicka a Francúzska do USA. FOTO - ČTK/AP
Občas sa ozvú aj teroristi alebo ich údajní hovorcovia. V nedeľu predpovedal talianskemu denníku La Repubblica nový atentát, možno ešte ničivejší ako útoky z 11. septembra, moslimský duchovný, šajch Omar Bakrí, ktorý žije v Londýne.
„Moslimovia na celom svete čakajú na dobrú správu," tvrdí Bakrí a odporúča sledovať komunikáciu na arabských webových stránkach. Neprekvapilo by ho vraj, ak by sa niečo stalo práve v Taliansku. La Repubblica predstavila Bakrího ako neoficiálneho hovorcu al-Káidy v Európe a šajch to skromne nepoprel.
„Máme informácie, že al-Káida má základne v Kosove, v severnom Albánsku... a že je aktívna aj v západnom Macedónsku," povedal cez víkend agentúre Tanjug šéf srbsko-čiernohorskej vojenskej spravodajskej služby Momir Stojanovič.
O prítomnosti moslimských teroristov na Balkáne sa hovorí od čias, keď sem počas občianskej vojny v Juhoslávii prišli brániť svojich súvercov pred srbskými útokmi. Dnes majú byť spojencami moslimských Albáncov. Podľa Stojanoviča tu chcú vytvoriť islamský štát.
Al-Káida sa už stala diabolizovaným a všadeprítomným nepriateľom Západu. Automaticky jej pripisujú zodpovednosť za skoro všetky atentáty, ku ktorým vo svete dôjde. Menej si uvedomujeme, že už týmto teroristi dosiahli jeden zo svojich hlavných cieľov. Ide totiž do veľkej miery o psychologickú vojnu. Cieľom fanatikov je rozleptať Západ nielen fyzickými útokmi, ale aj stálou atmosférou strachu a ohrozenia.
Faktom je, že za posledné dva roky sa odohralo málo atentátov, ktoré je možné s absolútnou istotou al-Káide pripísať. To by v žiadnom prípade nemalo viesť k jej podceneniu a zanedbaniu boja proti nej.
O vnútornom fungovaní a prostriedkoch siete vieme stále málo. Je určite reálnym nebezpečenstvom. Preceňovanie možností al-Káidy však tiež slúži v prvom rade al-Káide.
Platí to aj pre hrozbu jej útoku v Európe. Náš kontinent môže byť lákavým cieľom už len preto, že bezpečnostné opatrenia sú tu menej prísne než v Amerike. Žijú tu početné moslimské komunity vrátane takých, ktoré sa ani príliš netaja radikálnymi názormi a podporou teroristov. Šajch Bakrí, ktorý si pokojne žije v Londýne, je dobrým príkladom.
Existencia týchto komunít však hovorí zároveň aj proti útokom na európske ciele. Prečo by teroristi ohrozovali zázemie, ktoré im v mnohých oblastiach pomáha? Nehovoriac o tom, že by sa proti nim mohla obrátiť aj tá časť európskej verejnej mienky, ktorá považuje stále za hrozbu skôr Spojené štáty ako teroristov.
PETER MORVAY