Bushovi stratégovia veria, že v roku 2005 už bude Irak konsolidovaný a výsledky vyšetrovania komisie nebudú nikoho zaujímať. FOTO - AP
Amerika bude mať komisiu, ktorá prešetrí kvalitu spravodajských informácií o Iraku. Tieto informácie priviedli administratívu Georgea Busha k názoru, že Saddámov režim predstavuje bezprostrednú hrozbu, ktorú treba urýchlene zlikvidovať. Teraz o nich mnohí otvorene pochybujú.
Tváriť sa, že je všetko v poriadku, nemôže ani prezident Bush. Nemôže však ani dovoliť, aby sa prípadné odhalenie o nesprávnosti informácií amerických špiónov oficiálne potvrdili vo volebnom roku.
Preto zostavuje komisiu zloženú zo zástupcov demokratov, republikánov aj nezávislých odborníkov. „Chcem, aby to Američania vedeli, chcem to vedieť aj ja," hovorí Bush a pýta sa, prečo sa v Iraku ešte nenašli zbrane hromadného ničenia, keď tam podľa spravodajských služieb mali byť.
Všetci sme sa mýlili
Ešte minulý týždeň vyšetrovanie odmietal. Argumentoval, že v spravodajských službách prebeheli vnútorné audity. Zdroje blízke Bielemu domu však naznačili, že keď počul výpoveď amerického zbrojného inšpektora Davida Kaya a jeho vetu: Takmer všetci sme sa mýlili, rozhodol sa konať.
Bush a Amerika pravdu o práci špiónov spoznajú až o rok. Podľa analytikov takéto komisie pracujú dlhé mesiace. Warrenova komisia na vyšetrenie atentátu na prezidenta Kennedyho, ktorá je predobrazom súčasnej komisie, pracovala desať mesiacov. Výsledky, ktoré priniesla, zďaleka všetkých neuspokojili a o smrti Kennedyho doteraz kolujú fámy. Dá sa očakávať, že podobne to bude aj s irackou komisiou.
Voľby
Pre Busha je však podstatné, že do novembra tohto roku komisia nevydá žiadne stanovisko. Keď bude k dispozícii, Bush už bude buď znovuzvoleným prezidentom, alebo bývalým prezidentom, väčšina amerických vojakov bude už z Iraku doma a médiá budú riešiť iné problémy. Navyše nedá sa vylúčiť, a hovorí to aj skeptický a kritický Kay, že zbrane hromadného ničenia sa v Iraku skutočne nájdu. Kay totiž nepochybuje, že Irak ich vlastnil. Akurát ich nebolo tak veľa.
Kay hovorí aj ďalšiu dôležitú vec: tvrdí, že vláda Georgea Busha spravodajské služby nikdy netlačila, aby robili irackú hrozbu „viac sexy". K podobnému stanovisku dospel aj sudca Hutton vo Veľkej Británii.
Vyšetrovanie teda nebude o tom, či klamala vláda Georgea Busha, ale o tom, prečo zlyhali spravodajské služby. Výsledky by mohli mať zničujúci vplyv na spravodajské služby. Bushovi naopak vyšetrovanie umožní vyhnúť sa priznaniu omylu a zároveň vytvorí dojem, že chce všetko vyšetriť. V čase, keď zlyháva jeho predvojnová argumentačná munícia a demokrati čakajú na každý omyl, je to asi to najlepšie, čo môže urobiť.
Spojenci
Do nepríjemnej situácie však dostáva svojich spojencov. V Británii aj v Austrálii sa stupňujú požiadavky na zostavenie podobných komisií. Premiéri Tony Blair aj John Howard zatiaľ mlčia. Verejnosť v ich krajinách však bude žiadať preverenie spravodajských informácií ešte hlasnejšie. Na rozdiel od Američanov totiž nie sú presvedčení o správnosti útoku na Irak.
Útok môže zjednotiť Kurdov
Nedeľný útok na ústredia dvoch znepriatelených kurdských strán v severoirackom Irbíle predstavuje ďalší míľnik v činnosti skupín, ktorým sa nepáči súčasný iracký režim. Prvýkrát na samovražedný útok nepoužili autá naložené výbušninami, ale ľudí, ktorí vstúpili do budovy a odpálili sa.
Výnimočný a podľa expertov významný je aj cieľ atentátov, pri ktorých zahynulo 56 ľudí (mnohí boli kurdskí politickí aktivisti). Útoky na Kurdov boli pomerne vzácne, sever bol pokojný. Po útokoch obe kurdské frakcie - Kurdská demokratická strana a Vlastenecký zväz Kurdistanu avizovali tesnejšiu spoluprácu. Môže to znamenať, že budú trvať na tom, že sa budú brániť sami a odmietnu odzbrojiť svoje milície, čo požaduje Iracká vládna rada.
Útok tiež môže ešte prehĺbiť rozpory medzi Kurdmi a Arabmi, ktorí kurdské snahy o čo najväčšiu autonómiu vnímajú ako zradu irackých záujmov. Atak sa dá tiež čítať ako ďalšie ohrozenie tých, čo boli a sú americkými spojencami. Časť Kurdov za atentát viní islamskú organizáciu napojenú na al-Káidu - Ansar al-Islam. Objavili sa aj názory, že za ním môže byť turecká tajná služba, ktorá má záujem vyvolať chaos medzi Kurdmi. (mik)