FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
kurz, nezaváhal. Dnes je z neho jeden z najlepších košikárov v okolí a o jeho výrobky je záujem aj v zahraničí.
„Nikdy dovtedy som sa s košikárstvom nestretol, no sám som prekvapený, že mi to ide pomerne ľahko. Zrejme to mám v génoch po starom otcovi, ktorý vraj vedel robiť pekné veci," hovorí Dušan. Dnes pôsobí ako podnikateľ v podnikateľskom inkubátore VIP, ktorý si prenajal budovu na konci Kokavy.
Aj vedúci občianskeho združenia VIP Ján Bambura je s výsledkami práce Dušana Oláha spokojný: „Naše združenie spolupracuje na rôznych projektoch v oblasti vzdelávania Rómov i Nerómov. Snažíme sa zabezpečovať nielen výrobu, ale aj odbyt a predaj. Momentálne máme vo VIP sedem podnikateľov, zameriavame sa na drevárstvo a košikárstvo, v pláne máme prácu s kovom. Postupne by sme chceli kapacitu rozšíriť až na 30 ľudí," dodáva Bambura.
Podľa Dušana Oláha bolo na košikárstve najzložitejšie zvládnuť jednotlivé techniky: „Treba sa naučiť, že v prírode je veľa druhov vŕb, a nie všetky sa na pletenie hodia. Ja ju chodím zbierať v jeseni a na jar, vtedy býva jej drevo kvalitné," hovorí podnikateľ.
Ak má byť surovina kvalitná a ohybná, musí sa prútie variť od dvoch do šiestich hodín. Správny moment treba uhádnuť, s teplotou vody to zas netreba prehnať. Iba tak sa podarí kôru správne stiahnuť. Rovnako dôsledné musí byť aj sušenie, aby sa na prútie nechytala pleseň a dlho vydržalo.
Samotné pletenie košíkov, nábytku, sedačiek je už vecou zručnosti a nápadov. Každá slučka musí sedieť, na každom predmete musí byť viditeľný výtvarný podpis autora. Košikársku prácu Dušana Oláha považujú aj odborníci za veľmi kvalitnú.