Očakávania ďalšieho posilňovania koruny sa nenaplnili. Dôvodom bolo odloženie zverejnenia výsledkov zahraničného obchodu Štatistickým úradom a následné informácie, že vývoz bol v skutočnosti približne o 14 miliárd nižší, a teda že deficit bilancie za minulý rok bude dvojnásobný. Korunu predtým aspoň čiastočne podporilo ponechanie úrokových sadzieb NBS na doterajšej úrovni. V piatok sa tak euro obchodovalo za 41 korún, kým ešte v pondelok bol kurz 40,50 koruny za euro. Slovenská koruna zaznamenala minulý týždeň aj veľmi silnú úroveň voči českej. Na trhu stála česká koruna 1,22 slovenskej, čo je najmenej za posledné vyše tri roky.
Dolár si pripísal zisky
Po nerozhodnom predošlom týždni sa dolár voči euru posilňoval. Okrem niektorých priaznivých štatistických údajov za rastom stáli aj domnienky, že úročenie dolára by mohlo vzrásť.
Najdôležitejšou udalosťou bolo totiž zasadanie americkej centrálnej banky, kde sa rozhodovalo aj o sadzbách. Kurz dolára je už dlhšie pod tlakom aj pre nízke úročenie - iba jedno percento oproti dvom v eurozóne. Dobrou správou pre dolár boli aj štatistiky o spotrebiteľskej dôvere a podnikateľskej aktivite. Dolár sa posilnil z 1,2709 na 1,2461 za jedno euro.
Ropa zlacnela, meď rekordne drahá
Na komoditných trhoch zaujal nárast ceny medi na 6,5-ročné maximum pre štrajk v jednej významnej čílskej bani. Trh v obave pred nedostatkom medi vyhnal jej cenu na 1,1455 dolára za uncu, čo bol prírastok 2,35 centu. Ceny zlata opäť vzrástli nad 400 dolárov za uncu.
Ropa v dôsledku očakávaného nástupu miernejšieho počasia v USA zlacnela. Predtým pritom bola pri cene 36 dolárov za barel najdrahšia od vojny v Iraku. Na londýnskej burze cena čierneho zlata klesla o 1,78 dolára na 29,18 dolára, v New Yorku o dva doláre na 32,93 dolára.
Väčšina akciových trhov strácala
Svetové akciové trhy prevažne klesali. Najviac sa na vývoji kurzov podpísalo, tak ako na kurze dolára, zasadnutie americkej centrálnej banky a štatistické údaje v USA. Väčšina firiem okrem toho zverejnila hospodárske výsledky.
Americké akcie rástli iba v pondelok, za celý týždeň Dow Jonesov index priemyselných akcií klesol o 0,8 percenta na 10 488,07 bodu. No za celý mesiac si index pripísal 0,3 percenta. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 2,7 percenta na 2066,15 bodu, ale od začiatku mesiaca si pripísal 3,1 percenta.
Strácali aj akcie na londýnskej, parížskej, frankfurtskej a tokijskej burze, trhy v strednej Európe sa vyvíjali rozdielne.
(čtk, sita, bro)